Elewacja z klinkieru? Dowiedz się więcej o możliwościach cegieł klinkierowych.

2019-09-25

Zastosowanie elewacji z klinkieru zdobywa uznanie wielu inwestorów. Nie powinno to nas dziwić, gdyż jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i stanowi doskonałe zabezpieczenie budynku. Cegły klinkierowe spotykamy najczęściej w przypadku ścian konstrukcyjnych w technologii trójwarstwowej. Wykorzystanie klinkieru jest możliwe jedynie wtedy, gdy na etapie projektowania budynku uwzględnimy taki zamysł. Wymóg dotyczący ścian trójwarstwowych sprawia, iż ławę fundamentową należy wykonać nieco szerzej tak, by zmieścić elementy z klinkieru i zapewnić optymalne wsparcie. 

Co warto wiedzieć o cegłach klinkierowych?

Cegły klinkierowe są wykonane na bazie piasku oraz gliny. To połączenie tylko w teorii może wydawać się słabe, jednak praktyka pokazuje, iż jest to naprawdę wytrzymałe rozwiązanie. Klinkier jest wypalany w specjalnych piecach osiągających temperaturę powyżej 1000 stopni Celsjusza. Cegły sprawdzą się niemal w każdym budynku ze względu na swoje doskonałe właściwości estetyczne oraz wytrzymałościowe. Klinkier jest odporny na działanie wilgoci, ognia, uszkodzenia mechaniczne oraz skrajne skoki temperatur. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest długowieczność także ta wizualna, gdyż cegły z wiekiem nie płowieją. Na wybór klinkieru jako materiału elewacyjnego wskazują także doskonałe właściwości w zakresie utrzymania materiału w czystości. Taką elewację w łatwy sposób doprowadzimy do czystości, sam materiał nie przyjmuje pleśni, ani też kurzu. Najprostszą metodą czyszczenia jest użycie myjki ciśnieniowej. Zaletą cegły klinkierowej jest także łatwość łączenia jej z innymi materiałami takimi jak drewno lub kamień.

Elewacja klinkierowa w prostych krokach

Jeżeli chodzi o samo położenie materiału to nie jest to zadanie trudne, ani też zbyt czasochłonne. Najważniejsze jest przygotowanie ściany zgodnie ze sztuką budowlaną tak, aby uniknąć błędów i problemów z wytrzymałością całej elewacji. Różnice w montażu wynikają tu głównie z zastosowanych materiałach izolujących. Izolacja z wełny mineralnej będzie wymagała podzielenia działań na dwa etapy. Najpierw trzeba będzie pobudować ścianę nośną wraz z dociepleniem przy użyciu wełny, natomiast drugi etap to montaż elewacji przy użyciu stalowych kotew. W ten sposób zyskujemy trwałą konstrukcję, niezbędne jest tu również zachowanie szczeliny wentylacyjnej, która uniemożliwi gromadzenie się wilgoci. Jeżeli zaś w grę wchodzi ocieplenie styropianem to cegły klinkierowe wystarczy położyć wraz z tworzeniem warstwy konstrukcyjnej.

Ile to wszystko kosztuje?

Cegły klinkierowe dostępne na rynku charakteryzują się bardzo zróżnicowanymi cenami. Wynika to z technik produkcyjnych: automatycznej oraz cegieł formowanych ręcznie. Najtańsze cegły zaczynaja się już od około 100 zł za metr kwadratowy, natomiast te wykonywane ręcznie mogą przekraczać dwukrotność tej stawki. Pamiętajmy, że zakup klinkieru to nie jedyny wydatek. Trzeba też zadbać o zakup kotew oraz zaprawy. Ponadto inwestorzy, którzy chcą powierzyć zadanie montażu specjalistom muszą liczyć się z kosztami robocizny. Koszty można oczywiście obniżyć zajmując się montażem klinkieru we własnym zakresie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.