Dlaczego warto wykonać projekt wentylacji w domu?

2019-09-05

Projekt instalacji wentylacyjnej powinien uwzględniać normy dostosowane do wykorzystania w domach. Niestety w wielu przypadkach to, co jest projektem dla domu jednorodzinnego jest bezpośrednią kopią tego, co znajdziemy w znacznie większych budynkach użyteczności publicznej. W praktyce więc otrzymujemy często projekt, który zupełnie nie znajduje zastosowania w budynkach mieszkalnych. 

Projekt wentylacji warto wykonać przede wszystkim ze względu na zachowanie optymalnych warunków w pomieszczeniach. Obecnie wentylacja grawitacyjna w żadnym stopniu nie spełnia swojej roli w domach jednorodzinnych. Faktem jest, że dobrze zaplanowana instalacja tego typu sprawdzi się jeśli chodzi o wymianę powietrza w budynku. Niemniej jednak w trakcie trwającej zimy inwestor będzie ponosił znacznie wyższy koszt ogrzania budynku. Trzeba także pamiętać, że dostające się do wnętrza domu powietrze nie będzie w żaden sposób filtrowane w celu ograniczenia obecności szkodliwych substancji i alergenów. Dlatego też zalecanym rozwiązaniem w domach jest wykonanie projektu pod wentylację mechaniczną z rekuperatorem. W ten sposób zyskujemy możliwość montażu skutecznej wentylacji, zmniejszamy ucieczki cieplne, filtr w wymienniku ciepła zapewnia nam czyste powietrze, dodatkowo obniżamy koszty ogrzewania.

O czym powinniśmy pamiętać przy projektowaniu systemu wentylacji?

Baczną uwagę należy zwrócić na sposób prowadzenia instalacji. Prawidłowo wykonana wentylacja powinna uwzględniać umiejscowienie kanałów. Projektant powinien uwzględnić montaż punktów wywiewu i nawiewu w taki sposób, aby zoptymalizować komfort mieszkańców. Jeżeli chodzi o projekt uwzględniający rekuperację to należy rozplanować jego położenia z dala od sypialni. Niezbędna jest też profesjonalna izolacja kanałów dla instalacji tworzonej na bazie kanałów stalowych, jak i wykonanie instalacji z przewodów polietylenowych. W Polsce wciąż pokutuje problem związany z brakiem znajomości tematu przez pseudo profesjonalne firmy monterskie. Zdarzają się przypadki zarówno przeszacowana i montażu urządzeń wentylacyjnych o wydajności przekraczającej zapotrzebowanie budynku, jak i niedoszacowania, gdy duży dom zostaje wyposażony w instalację niespełniającą zupełnie swojej roli.

W wyniku takich działań najbardziej cierpi inwestor. Jeśli dobrana zostanie wentylacja, która generuje wyższą podaż niż zapotrzebowanie w czyste powietrze to szybko pojawią się dodatkowe koszty w postaci wyższych rachunków za prąd. Rodzi to także kłopot z nadmiernym wentylowaniem pomieszczeń, co z kolei generuje ucieczki  ciepła. Finalny efekt zamiast oszczędności może przysporzyć wielu zmartwień i zdecydowanie ograniczy korzyści ekonomiczne lub nie będzie ich wcale. Jeśli zaś instalacja zostanie niedoszacowana i jej wydajność nie będzie wystarczająca dla określonej kubatury budynku to wystąpi problem z właściwymi warunkami wewnątrz domu. Komfort termiczny spadnie niemal do zera, gdyż wentylacja z rekuperatorem nie będzie spełniać swojej roli. Stąd też rodzi się potrzeba indywidualnego podejścia już na etapie projektowania systemu. Wentylacja z odzyskiem ciepła zamontowana i zaprojektowana od początku do końca w sposób profesjonalny zapewnia komfort użytkowania, którego na próżno szukać w innych instalacjach jak chociażby wentylacja grawitacyjna. Aby tak się stało musimy jednak wybrać fachowców, którzy zajmą się projektem dla domu od A do Z. Czytaj więcej: wentylacja mechaniczna Nowy Dwór Mazowiecki.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.