Wykorzystanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może przysłużyć się właścicielom budynków w dwójnasób. W sezonie letnim uzyskujemy w pełni komfortowe warunki w pomieszczeniach, z kolei jesienią oraz zimą możemy zaoszczędzić środki przeznaczane na ogrzewanie domu. Rekuperator dba regularną wymianę powietrza oraz odzyskuje i oczyszcza raz ogrzane powietrze z pomieszczeń. W ten sposób możliwe jest odzyskanie między 65, a 95% energii cieplnej.
Rodzaje wymienników ciepła
Najbardziej znana jest rekuperacja z wymiennikiem krzyżowym, gdyż koszty produkcji całej instalacji są najniższe. Ponadto nie ma potrzeby doprowadzania zewnętrznej energii do jej działania. Wentylację wyposażoną w ten rodzaj wymiennika ciepła można wykorzystać w budynkach niewielkich rozmiarów: w domach, biurach, budynkach użytkowych. Sieć kanałów jest tu położona prostopadle do siebie. Napływające strumienie powietrza kierowane są krzyżowo, a padające pod kątem 90 stopni powietrze pozwala zwiększyć odzysk ciepła. Główną zaletą wymiennika krzyżowego jest rozdzielenie strumieni dla powietrza usuwanego oraz napływającego. W ten sposób rekuperacja nie miesza ze sobą zapachów oraz zanieczyszczeń. Dodatkowo nie ma mowy o przemieszczaniu wilgoci. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość pojawienia się szronu przy bardzo niskich temperaturach, co może prowadzić do blokowania przepływu powietrza. Wiele firm stosuje tzw. by-pass, czyli układ obchodzący problem z szronem. Niekiedy wykorzystuje się również nagrzewnice wstępne montowane przy wlocie powietrza napływowego. System ten uruchamia automatycznie grzanie w momencie spadku temperatury poniżej pewnego poziomu.
Obrotowy wymiennik ciepła to droższy wariant rekuperacji. Konstrukcja została wyposażona w bęben zrobiony z masy ażurowej. Dzięki temu newralgiczne elementy akumulują ciepło. Rozwiązanie tego typu posiada także wirnik napędzany silnikiem, przez który transportowane jest na przemian powietrze z wewnątrz i zewnątrz. Instalacja pokryta jest również folią aluminiową oraz posiada płyty miliporowe. Konstrukcja ta odpowiada za przepływ powietrza przez sieć kanałów. Wentylacja mechaniczna z obrotowym wymiennikiem ciepła (rekuperatorem) pozwala odzyskać do nawet 90% energii cieplnej z raz ogrzanego budynku. Co ważne, ten rodzaj wymiennika pozwala na odzyskiwanie wilgoci z powietrza, co ułatwia zachowanie optymalnie nawilżonego, nieprzesuszonego mikroklimatu w pomieszczeniach. Wymiennik obrotowy zasila się prądem stałym, konieczne jest więc zlokalizowanie instalacji w miejscu, gdzie dobiegający hałas nie będzie przeszkadzał osobom przebywającym wewnątrz budynku.
Wymiennik przeciwprądowy cechuje się najwyższą sprawnością spośród wymienionych rodzajów. Budowa rekuperatora jest zbliżona do wymiennika krzyżowego, z tym, że kanaliki ułożone są równolegle do siebie. Przepływające powietrze z zewnątrz i wewnątrz jest kierowane w przeciwległych kierunkach. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu chłodne powietrze znajdujące się w sąsiedztwie ciepłego powietrza z wnętrza budynku ulega ogrzaniu. Możemy tu mówić o skuteczności wymiennika na poziomie nawet 85%. Instalacja tego typu wymaga montażu specjalnego systemu sterowania. Z zalet wymiennika przeciwprądowego w wentylacji mechanicznej są z pewnością niewielkie rozmiary instalacji. Małe gabaryty ułatwiają zastosowanie rekuperacji w niewielkich domach jednorodzinnych. Dodatkowo wentylacja ta charakteryzuje się najniższym zużyciem energii elektrycznej oraz najniższym poziomem hałasu spośród poprzedników.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.