Jak dostosować łazienkę dla seniora?

2021-01-05

Firmy świadczące usługi budowlane raczej w tej kwestii nie pomogą, jednak przy przebudowie poszczególnych pomieszczeń możemy zlecić określone zmiany. Wypadki podczas korzystania z łazienki nie należą do rzadkości, szczególnie w gronie seniorów. Obniżona sprawność fizyczna, niedostosowanie pomieszczeń to realne ryzyko dla starszych użytkowników domu. 

Właściciel firmy budowlanej radzi

„Wielokrotnie w swojej pracy napotykamy na zapytania osób chcących dostosować wybrane pomieszczenia w budynku do potrzeb osób starszych. Trudności z poruszaniem się, koordynacją ruchów wymagają przystosowania przestrzeni użytkowych do możliwości fizycznych mieszkańców. W przypadku osób starszych w łazience należy dobierać wykończenie podłóg o możliwie wysokiej przyczepności. Z doświadczenia zalecamy płytki z odpowiednią fakturą, montaż uchwytów w newralgicznych punktach oraz inne udogodnienia. W porozumieniu z projektantem wykluczamy z przestrzeni ostre krawędzie, narożniki. W ten sposób ograniczamy ryzyko poniesienia uszczerbku podczas wypadku. Razem z elektrykiem ustalamy rozmieszczenie włączników świateł, czy gniazdek. Liczą się więc nie walory estetyczne, ale co najważniejsze praktyczne”. 

Toaleta, wanna oraz prysznic

Wybierając toaletę należy skłonić się ku sedesom położonym nieco wyżej. Montaż na wysokości około 0,5 metra od podłoża będzie optymalny. Wynika to z trudności osób starszych w wygodnym siadaniu i wstawaniu z sedesu. Jeżeli nie ma takiej możliwości to zaleca się instalację uchwytów do wygodnego korzystania. W wielu przypadkach zaleca się kabinę prysznicową z niskim progiem. Firmy świadczące usługi budowlane polecają tu wybór modeli przestronnych, gdzie rzecz jasna montuje się dodatkowe uchwyty. Dlaczego nie wanna? W wielu przestrzeniach wanna w tradycyjnej formie zwiększa ryzyko upadku. Konieczność wysokiego zadzierania nóg oraz śliska powierzchnia utrudnia swobodne poruszania się osoby starszej. W przypadku prysznica konieczny będzie zakup dodatkowego siedziska.

Z jakimi kosztami przebudowy należy się liczyć?

Wszystko zależy od firmy budowlanej, a szczególnie od zakresu prac. Im bardziej nieszablonowe rozwiązania, tym wyższy koszt całości. Zalecamy jednak wybór profesjonalnej ekipy, która kompleksowo zajmie się tematem. Jeżeli dopiero stawiamy dom jednorodzinny to warto przewidzieć możliwość pobytu seniorów, którzy docenią łazienkę dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.