Wentylacja grawitacyjna w budynkach mieszkalnych, firmie.

2019-07-26

Szereg osób stawiających budynek firmy lub własny dom zastanawia się jak w praktyce działa wentylacja grawitacyjna. W tym wpisie sprawdzimy działanie tego naturalnego procesu w praktyce. Jego podstawowym zadaniem jest wymiana „starego” powietrza ze środka obiektu na powietrze z zewnątrz. 

Trzeba więc postawić sobie pytanie ważne dla każdego inwestora, czyli o co w całej tej wentylacji grawitacyjnej chodzi? Jak działa? Działanie wentylacji tego typu jest stosunkowo łatwe, natomiast warto przybliżyć podstawowe zasady działania. Powietrze ze środka budynku jest wypuszczane na zewnątrz przez kominy i działanie tzw. ciągu. Natomiast powietrze świeże dostaje się do pomieszczeń dzięki instalacji nawiewników montowanych w oknach lub ścianach. Prezentuje się to jako niespecjalnie skomplikowany schemat działania, jak jednak wygląda taka wymiana powietrza? Co powoduje tzw. ciąg ku górze i pozbycie się niechcianego powietrza wraz z zanieczyszczeniami z budynku? Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem konwekcji. Jest to nic innego jak ruch powietrza występujący dzięki różnicom gęstości i ciśnienia w budynku. Nagrzane ciepłe powietrze ze środka pomieszczeń ma mniejszą gęstość od powietrza znajdującego się na zewnątrz. Wówczas występuje konwekcja, która kieruje ciepłe powietrze w górę. Takie działanie ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy zauważalna jest różnica temperatur pomiędzy dwoma sektorami: wewnątrz budynku i na zewnątrz. W związku z tym generowanie takich przepływów w formie wentylacji grawitacyjnej jest niezbędne w celu tworzenia ciągu. Jest to nazwa przyjmowana bardzo umownie, ponieważ realnie chodzi o regularną wymianę „zużytego” powietrza na nowe z zewnątrz poprzez działanie fizyki.

Ten naturalny proces wymiany powietrza przez wentylacją grawitacyjną nie wymaga żadnego rodzaju wspomagania zasilanego energią elektryczną. Jest to wręcz bezobsługowy system wymiany powietrza w budynkach, który nie potrzebuje naprawy. W praktyce jednak jego poprawne działanie wymaga dużej uwagi ze strony inwestora. Wynika to z potrzeby prawidłowego i profesjonalnego projektowania budynków. Prawidłowy schemat dla wentylacji grawitacyjnej generuje także zwiększone bezpieczeństwo w budynkach. Jest to prawnie wymagana „instalacja” w miejscach takich jak kotłownia i nie tylko. Trzeba wiedzieć, że właściwe funkcjonowanie całego systemu opiera się na nieszczelnościach w stolarce okiennej, które obecnie praktycznie nie występują ze względu na technologię produkcji i montażu okien. Niezbędna jest różnica temperatur między domową temperaturą powietrza, a tą na zewnątrz budynku. W czasie miesięcy letnich może dojść do sytuacji, kiedy substancje spalane w kuchni nie będą wywiewane na zewnątrz, a powstanie obieg wewnętrzny, który rozprowadzi „nieczystości” po całym domu. Wówczas mamy zupełnie niezamierzone, jednak błędne działanie całego systemu wentylacji grawitacyjnej. Należy pamiętać także o właściwym projekcie budynku, który uwzględni wydajne działanie i występowanie konwekcji.

Zdaniem ekspertów niezbędne jest wyposażenie budynku w kanały wentylacyjne o okrągłych ściankach. W innym wypadku mogą występować problemy we właściwym działaniu systemu. Wentylacja grawitacyjna działa skutecznie wówczas, gdy nieogrzane elementy komina są zabezpieczone izolacją cieplną. Ponadto jak wcześniej wspomnieliśmy niezbędne jest stosowanie nawiewników lub też rekuperatorów.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.