Dotacje do inteligentnej sieci energetycznej w Warszawie.

2019-07-31

Ostatnie inwestycje władz stolicy w fotowoltaikę to nie jedyny pomysł na rozwój energetyczny miasta. Tym razem za realizację montażu urządzeń poprawiających kontrolę i wykrywanie uszkodzeń w sieci średniego napięcia zapowiedział lokalny operator Innogy Stoen. Wszystko to będzie możliwe dzięki środkom unijnym pozyskanych w ramach programu pod nazwą „Infrastruktura i Środowisko”. 

W tej sprawie operator z Warszawy podpisał z resortem energii umowę na dotację projektu pod tytułem „Budowa sieci inteligentnej na terenie Warszawy poprzez automatyzację linii średniego napięcia w wyniku  zastosowania wskaźników przepływu prądów zwarciowych oraz transformatorów z automatycznym przełącznikiem zaczepów”. Projekt ten będzie realizowany zgodnie z Programem Operacyjnym „Infrastruktura i Środowisko”. Jego głównym zadaniem będzie montaż dwustu wskaźników zwarcia zawierających detekcję uszkodzeń i wysyłaniu automatycznych komunikatów do dyspozytorni w stacjach elektroenergetycznych. Wymiana obejmie również kilkanaście transformatorów, które wyposażono w automatyczną kontrolę napięcia. Według założeń ma to umożliwić zmniejszenie strat energii, co przełoży się na niższe zużycie prądu. Jak pokazują wstępne szacunki warszawskiego dystrybutora energii, uzyskane w ten sposób oszczędności odpowiadają ilości energii potrzebnej do zasilenia 12 gospodarstw domowych w skali roku.

Specjaliści z Innogy Stoen Operator ukazują na rozwój technicznych rozwiązań smart grid. Zwiększają one bezpieczeństwo w sektorze energetycznym oraz poprawiają komfort użytkowników. Wszelkiego rodzaju awarie są wykrywane wcześniej, co umożliwia szybszą reakcję, a tym samym krótszy czas oczekiwania na energię elektryczną wśród klientów. Tendencja do unowocześniania instalacji elektrycznych to efekt zmieniających się warunków pracy. Coraz częściej systemy energetyczne są narażone na działanie ekstremalnych temperatur. To bardzo mocno obciąża cały sektor energetyki. W przypadku okresu letniego jest to chociażby wzrost mocy w szczytowych momentach. Ponadto odpowiedzią na potrzebę wymiany przestarzałych technologii jest fotowoltaika. To właśnie instalacje PV zmuszają dystrybutorów do unowocześnienia posiadanych systemów. Wynika to z innego niż dotychczas działania. W erze sprzed wprowadzenia instalacji fotowoltaicznych droga energii elektrycznej wyglądała następująco: dostawca energii – odbiorca energii. Energetyka prosumencka i montaż paneli słonecznych spowodował, iż częściowo odwrócono ten schemat. Fotowoltaika w Warszawie, tak jak i w innych miejscowościach zmieniła drogę przepływu prądu: energia elektryczna pozyskana ze słońca kieruje się od odbiorcy do dystrybutora. To zrodziło potrzebę zastosowania innych, nowych rozwiązań. Czytaj więcej: Projektowanie instalacji fotowoltaicznej.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.