Montaż fotowoltaiki w domu i dofinansowanie z programu „Mój prąd”.

2019-07-25

Wsparcie dla osób decydujących się na montaż instalacji fotowoltaicznej w obiekcie mieszkalnym to główne zadanie rządowego programu „Mój prąd”. Realizację tego projektu omówił w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił on o przeznaczeniu z budżetu na ten cel sumy 1 mld zł. Dotacje otrzymają wszyscy chętni prosumenci, którzy zdecydują się na zakup oraz instalację fotowoltaiki w domu jedno lub wielorodzinnym. 

W ostatnich miesiącach rozmowy w tej sprawie prowadził resort energii oraz resort środowiska. Przyjęto porozumienie i wdrożono system dotacji, które będzie można uzyskać na zestaw paneli słonecznych o mocy od 2 kW do 10 kW. Ustalono również granicę wsparcia dla prosumentów. Na jedną instalację PV można będzie otrzymać co najwyżej 5000 zł dofinansowania. Natomiast koszt kwalifikowany całego przedsięwzięcia nie może być wyższy niż 50%. Montażu fotowoltaiki, na którą chcemy otrzymać pomoc nie będzie można zrealizować zanim rozpocznie się przyjmowanie wniosków. W sytuacji, kiedy chcemy otrzymać wsparcie finansowe na zakup instalacji słonecznej trzeba będzie ją ukończyć i dopiero wówczas skierować odpowiedni wniosek o dotację. Realizujący projekt zdecydowali się na ciągłe przyjmowanie wniosku, aż do momentu wyczerpania się środków finansowych z przeznaczonej na ten cel puli. Dofinansowanie zostanie rozdysponowane w przyspieszonym trybie, początkowo trzeba będzie złożyć dokument o dofinansowanie, następnie należy podpisać umowę i skierować finalny wniosek o dotację do zakupu i montażu fotowoltaiki.

Pomysłodawcy projektu zakładają wykonanie około 200 000 mikroinstalacji w ramach programu „Mój prąd”. Wszystko to będzie możliwe poprzez dogodny sposób finansowania do montażu fotowoltaiki w domach. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył w trakcie spotkania i omówienie programu, iż prace nad wejściem w życiu tego nowego działania wspierającego są już mocno zaawansowane. Obecnie około 65 000 obiektów mieszkalnych jest przyłączona do instalacji produkujących energię z zielonych źródeł. Nadprodukcyjną ilość generowanej energii przez panele słoneczne można będzie zwrócić do sieci elektroenergetycznej i można będzie pozyskać w razie potrzeb część przekazanej wcześniej do zakładu energetycznego energii. Nie poznaliśmy póki co oficjalnej daty rozpoczęcia naboru w programie „Mój prąd”. Dowiedz się więcej: instalacje fotowoltaiczne na raty. Jest on bardzo zbliżony w swoim pomyśle do programu „Czyste Powietrze” i również umożliwia zamontowanie fotowoltaiki z użyciem dotacji, co znacznie obniża koszty takiej inwestycji. Taka inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w przeciągu kilku lat i pozwala produkować energię zaspokajającą w stu procentach zapotrzebowanie każdego budynku mieszkalnego.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.