Wentylacja grawitacyjna, a mechaniczna. Porównaliśmy obie!

2019-10-17

Obecność na rynku dwóch systemów wentylacji sprawia, że wiele osób rozważa wykonanie w domu jednej z nich. Najczęstszym wyborem jest wciąż popularna wentylacja grawitacyjna, ale inwestorzy zaczynają zwracać uwagę na interesującą alternatywę zdobywającą swoich zwolenników – wentylację mechaniczną z rekuperatorem. W tym wpisie bliżej przyjrzymy się obu rodzajom instalacji i przedstawimy zalety i wady poszczególnych rozwiązań. 

Wentylacja grawitacyjna – niedoskonała w swojej prostocie?

Działanie wentylacji grawitacyjnej jest niezwykle proste. Przepływ i wymiana powietrza jest tu możliwa dzięki występowaniu naturalnego ruchu powietrza. Ciąg wytwarzany jest w wyniku procesów znanych z fizyki: ciepłe powietrze transportowane jest ku górze, gdyż jest lżejsze od chłodnego. W sytuacji, kiedy w budynku panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz, wentylacja grawitacyjna pod wpływem siły wyporu powinna pozbywać się „zużytego” powietrza i zastępować je nowym w procesie wytwarzania podciśnienia. Wpływ na działanie wentylacji grawitacyjnej mają więc czynniki pogodowe, wiatr może utrudniać lub wspierać codzienną pracę całej instalacji. Właściciele domów jednorodzinnych są więc zdani na łaskę i niełaskę pogody. Do właściwego działania wentylacji grawitacyjnej niezbędne jest uwzględnienie w projekcie rozmieszczenia przewodów kominowych dla pomieszczeń, gdzie ma zachodzić wymiana powietrza. Zwykle są to pomieszczenia takie jak toaleta, łazienka, czy kuchnia. Uwzględnia się także montaż kanałów nawiewnych w pomieszczeniach w celu optymalizacji działania wentylacji grawitacyjnej. Optymalne warunki do prawidłowego działania zakładają temperaturę na zewnątrz nie wyższą niż kilkanaście stopni Celsjusza. Jeśli temperatura na zewnątrz rośnie to wówczas konieczne jest otwarcie okien, ale to z kolei prowadzi do napływu ciepłego powietrza do pomieszczeń. Natomiast w okresie zimowym różnica temperatur jest na tyle wysoka, że przepływ powietrza może być zbyt wysoki. Dodatkowo w trakcie okresu jesienno-zimowego podczas wietrzenia pomieszczeń tracimy znaczną część energii cieplnej, rosną więc rachunki za energię cieplną.

Wentylacja mechaniczna skuteczna przez cały rok?

Wentylacja mechaniczna jest pod względem komfortu i wygody użytkowania rozwiązaniem niepodważalnie lepszym. Wynika to z możliwości automatycznego wentylowania pomieszczeń bez względu na pogodę za oknem. Przepływ powietrza jest regularny i to bez potrzeby pamiętania o otwieraniu okien w pomieszczeniach. Firmy oferujące montaż wentylacji mechanicznej korzystają z różnego rodzaju systemów. Znajdziemy wentylację mechaniczną wywiewną, ale także nawiewno-wywiewną. Drugi rodzaj to instalacja wyposażona w system odzyskiwania ciepła dla powietrza wywiewanego. Wentylacja wywiewna opiera na zamontowanych wentylatorach, które w trakcie pracy generują ciśnienie w pomieszczeniach. Niekiedy nad pracą całego systemu czuwa tylko jeden wentylator główny, który obsługuje wszystkie pomieszczenia. Rozwiązaniem ograniczającym straty cieplne i cechującym się wysoką wydajnością jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). Jest to instalacja wyposażona zwykle w dwa wentylatory (wywiewny/nawiewny) oraz wymiennik ciepła, który ogrzewa powietrze. Zasada działania nie jest tu wbrew pozorom trudna w zrozumieniu. Najpierw powietrze z zewnątrz jest zasysane przy pomocy wentylatorów i kierowane jest do centrali głównej, aby stamtąd trafić siecią przewodów do wszystkich pomieszczeń. Natomiast drugi wentylator zasysa powietrze z wnętrza budynku i kieruje je do centrali, aby po drodze skorzystać z funkcji rekuperatora, który to odpowiada za wymianę napływającego powietrza z wewnątrz i z zewnątrz budynku. Powietrze jest dodatkowo filtrowane, więc do pomieszczeń trafia już ogrzane częściowo i czyste powietrze. Z kolei powietrze „zużyte” zostaje odprowadzone na zewnątrz. Sprawdź także: rekuperacja Ciechanów.

Przegląd zalet obu rozwiązań

Zwolennicy obu rozwiązań prześcigają się w szukaniu zalet i wad dla wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Za wentylacją grawitacyjną przemawia niemal zerowy koszt instalacji, natomiast koszt wentylacji z rekuperatorem będzie oscylował w granicach 5000-7000 zł. Jednorazowy wysoki koszt instalacji nie przekłada się jednak na liczbę wykonywanych instalacji tego typu w domach jednorodzinnych. Wynika to z dużych oszczędności na rachunkach za energię cieplną w sezonie grzewczym, a także z komfortu jaki daje wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zwolennicy wentylacji grawitacyjnej wskazują na bezawaryjność instalacji, zerowe zużycie energii elektrycznej, czy prostotę wykonania. Natomiast wśród zalet wentylacji mechanicznej wymienia się m.in. komfort użytkowania, oszczędność energii cieplnej, jakość powietrza bez alergenów i szkodliwych substancji, czy możliwość regulacji natężenia powietrza napływającego do budynku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.