Kąt nachylenia dachu, a wybór materiału na pokrycie.

2019-10-14

W trakcie wyboru projektu lub korzystania z pomocy architekta często stajemy przed wyborem dachu dopasowanego do naszych potrzeb. Wybór w tym zakresie może mieć wpływ na całą inwestycję, włącznie z zakupem odpowiedniego pokrycia dachowego. Jak kąt nachylenia wpływa na konstrukcję budynku? Co warto uwzględnić przy wyborze określonego pochylenia dachu? 

Jeżeli kąt nachylenia dachu będzie zbyt wysoki (+/- 60 stopni) to napotkamy na trudności w montażu całego pokrycia dachowego. Utrzymanie dachówek na miejscu może wymagać instalacji z użyciem spinek mocujących na miejscu poszczególne elementy. Rezygnacja z dużego kąta nachylenia z automatu wyklucza wykorzystanie dużej ilości spinek. Pamiętajmy też, że w przypadku mocno pochyłego dachu tworzyć się będzie powierzchniowo podciśnienie. Niekiedy prowadzi to do poważnych uszkodzeń takich jak zerwanie fragmentu dachu. Jeśli zaś wybralibyśmy papę to jej położenie wydaje się być zdaniem niemożliwym do wykonania w przypadku stromego dachu. Materiał w swojej płynnej formie nie pokryje dachu we właściwy sposób, a my uzyskamy mało estetyczny wygląd. Jeśli zaś pójdziemy w drugą stronę to problematyczne może okazać się odprowadzenie deszczówki oraz zalegającego zimą śniegu. Praktycznie wszystkie dachy o niedużym kącie nachylenia powinny być dodatkowo uszczelnianie, trzeba wtedy pamiętać o dodatkowych kosztach inwestycji. Wykonanie właściwej szczelności dla dachów płaskich jest zresztą wymagane zapisami polskiego prawa.

Jaki kąt nachylenia dachu jest optymalny?

Przyjmując strefę klimatyczną występującą w tej części Europy, najlepszym wyborem dla połaci dachowej będzie kąt między 30, a 45 stopni. Wielu ekspertów porównując warunki w poszczególnych regionach w kraju uwzględnia także ilość roczną opadów. Wówczas kąt pochylenia jest jeszcze nieco wyższy. W ten sposób zyskujemy lepsze odprowadzanie wody i zalegającego na dachu śniegu. Po wyborze kąta nachylenia, możemy przystąpić do doboru odpowiedniego materiału na pokrycie. Źle dobrany materiał może rodzić szereg problemów natury technicznej, które uniemożliwią wykonanie konstrukcji w sposób trwały i profesjonalny. Zdaniem ekspertów materiał powinno dobierać się pod kątem nachylenia dachu. Przyjmuje się, że dla blachy falistej, blachodachówki, blachy płaskiej kąt nachylenia zaczynać powinien się od 12 stopni. W przypadku dwuwarstwowej papy jest to od 3 do 17 stopni, jednowarstwowa papa wymaga nachylenia rzędu od 9 do 12 stopni. Dachówki wymagają już przynajmniej 30 stopni, co gwarantuje, iż dach nie będzie przeciekał przy zbyt niskim nachyleniu. Ostatni typ okładziny to gont bitumiczny, tutaj stosuje się montaż na dachu o spadku rzędu 11 do 45 stopni.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.