Budowa garażu oraz zakup bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

2019-10-25

Budowa garażu to inwestycja na wiele lat, którą inwestorzy uwzględniają zwykle już na etapie budowy domu. Wykonanie tego niewielkiego obiektu może jednak sprawiać wiele problemów. Wynikają one często z niewiedzy samego właściciela na temat budowy garażu oraz montażu bramy garażowej. W tym artykule przyjrzymy się często popełnianym błędom. 

Mała działka i wolnostojący garaż

Posiadacze działki o niewielkich rozmiarach powinni zrezygnować z budowy garażu wolnostojącego. Takie niedopasowanie wielkości budynków do przestrzeni kończy się zwykle tym, że ograniczamy wolne miejsce na naszej działce. Możemy wówczas zapomnieć o stworzeniu ogrodu lub niewielkiej altany. Działki o niedużej powierzchni dobrze jest uzupełnić o garaż wbudowany w strukturę domu. Jeżeli zaś mówimy dużych działkach to tutaj nie ma żadnych ograniczeń co do wyboru garażu. Błędem będzie natomiast budowa garażu zbyt małego lub zbyt dużego. W pierwszym przypadku może się okazać, że nie jesteśmy w stanie pomieścić niezbędnych urządzeń i narzędzi. Pamiętajmy, że w przypadku garażu często składować będziemy tam opony letnie lub zimowe, kosiarkę do ogrodu, rowery, czy inne narzędzie warsztatowe. Jeśli zaś posiadamy dwa auta to oczywistym jest budowa miejsca, które obsłuży utrzymanie dwóch aut. 

System ocieplenia w garażu

O ile garażu dodatkowo nie musimy dogrzewać, tak zalecamy wykonanie właściwego ocieplenia. Jest ono niezbędne zarówno dla garażu wbudowanego w bryłę budynku, jak i wolnostojącego. Niezbędny jest więc dobór materiałów ociepleniowych, które uniemożliwią wychładzanie budynku. Jest to szczególnie istotne przy garażu wbudowanym w bryłę budynku, który stanowi miejsce mogące generować ucieczki ciepła z domu. Równie ważne jest zastosowanie właściwej wentylacji, gdyż garaż to miejsce, gdzie do niemal zamkniętego obiegu dostawać się będą spaliny pojazdów. Jeżeli projekt wentylacji został wykonany błędnie to w skrajnych przypadkach może dochodzić do emisji spalin przez kanały wentylacyjne z garażu do pomieszczeń użytkowych w domu. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie otworów wentylacyjnych wraz ze specjalnym wentylatorem, który włącza się podczas otwarcia bramy garażowej.

Tania brama garażowa? – mówimy stanowcze nie!

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę garażu mogą po zakończeniu budowy stwierdzić, że pora na oszczędności. Elementem, na którym wówczas oszczędza się najczęściej jest brama garażowa. Odradzamy taki zabieg, ponieważ tania brama garażowa zawsze oznacza niższą jakość. Zakup pierwszej lepszej bramy garażowej z marketu budowlanego może szybko odbić się na portfelu inwestora. Wynika to z wysokiej awaryjności najtańszych modeli, włącznie ze znacznie niższym komfortem codziennego użytkowania. Warto więc uwzględnić w budżecie dodatkowe fundusze. Zobacz: bramy garażowe.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.