Usuwanie wykładziny dywanowej, PCV. Jak to zrobić?

2018-09-21

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z wykładziną dywanową, czy też PCV możemy skorzystać z dwóch metod. Konieczne będzie zerwanie warstwy za pomocą urządzeń ręcznych lub mechanicznych, które cechują się różnymi właściwościami. W tym wpisie poruszymy temat usuwania wykładziny w prostych krokach, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów w całym procesie. Zapraszamy do lektury! 

W celu pozbycia się wykładziny możemy skorzystać z ręcznego zrywaka lub też noża. Taka metoda jest stosunkowo bezpieczna dla podłogi, dzięki czemu są małe szanse na jej uszkodzenie. Jest to szczególnie korzystny sposób, iż przy zastosowaniu niedużej siły nie spowodujemy uszczerbków w podłodze, które trzeba byłoby naprawić. Musimy jednak pamiętać, że usuwanie wykładziny będzie wygodne jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z powierzchnią o dobrej jakości. Poniżej prezentujemy proste wskazówki dotyczące zrywania wykładzin metodą ręczną oraz mechaniczną.

a) Zrywak ręczny – przy jego użyciu przycinamy wykładzinę na pasma o szerokości kilkunastu centymetrów. Kiedy już cała podłoga zostanie pocięta na odpowiedniej wielkości fragmenty rozpoczynamy zrywanie wykładziny kawałek po kawałku do chwili, gdy pozbędziemy się całej powierzchni.

b) Zrywak mechaniczny – narzędzie znajdziemy w sklepach pod nazwą stripper. Jest to nic innego jak specjalny nóż do cięcia wykładzin, który dzięki swej konstrukcji umożliwia pozbycie się nie tylko wykładziny, ale też kleju zalegające pod nią. Dzięki temu możliwe jest usuwanie niemal każdej powierzchni, nawet tej bardzo starej lub zniszczonej. Zwykły zrywak nie poradzi sobie ze starym linoleum przytwierdzonym „na sztywno” klejem. Technika użytkowania narzędzia jest podobna, rozpoczynamy od pocięcia wykładziny na pasy. Następnie podwijamy pierwszy pas i wsuwamy element tnący zrywaka mechanicznego pod spód. Kolejno pozbywamy się pasów przesuwając narzędzie wzdłuż pociętych pasów, aż do pozbycia się całego podłoża.

Usuwanie wykładziny może, ale nie musi być dla nas procesem łatwym i przyjemnym. Wynika to z charakterystyki określonych wykładzin, które podczas przycinania i ściągania potrafią się rozwarstwiać i pękać. Wynika to często ze starości podłoża, źle przygotowanej podłogi pod wykładzinę lub wyboru nieodpowiedniego kleju. W takim wypadku da się usunąć wszelkie pozostałości wraz z podłożem, trzeba jedynie nieco więcej zaparcia i cierpliwości. Osobiście polecamy zrywak mechaniczny, który nie przysporzy nam tak wielu problemów podczas demontażu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.