Skuwanie płytek i kleju, demontaż i porady.

2018-09-23

Myśl o potrzebie usunięcia starej podłogi przyprawia często o ból głowy. Nie zawsze jest to jednak konieczne, ponieważ stare fragmenty podłogi można wymienić na nowe. Można to zrobić, jednak należy postępować wyjątkowo ostrożnie. Płytki łatwo jest uszkodzić, więc aby zrobić to dobrze należy usunąć starą fugę, pękniętą płytkę nawiercamy w kilku punktach i stukamy w nią młotkiem owiniętym w ręcznik. Pękniętą płytkę łatwo będzie usunąć, następnie pozbywamy się starego kleju na powierzchni podłogi lub ściany i przyklejamy nową płytkę. Co jednak zrobić, gdy chcemy zerwać całą powierzchnię? Jak się do tego zabrać?

Nie może zabraknąć w naszej walizce majsterkowicza określonych akcesoriów ułatwiających pracę. Są to przecinak stalowy, łom oraz młotek lub młotowiertarka. To ostatnie narzędzie posłuży nam jako sprzęt do szybkiego kucia gęsto położonych płytek. Wystarczy tylko wyposażyć je w specjalne dłuto do skuwania płytek. Oprócz tego musimy zadbać o zakup kleju samopoziomującego, którym przytwierdzimy nowe płytki. Jeżeli mamy już wszystkie niezbędne narzędzia to należy przyjrzeć się procesowi usuwania materiału z podłogi lub ścian:

Etap 1

Rozpoczynając skuwanie należy postępować podobnie jak miało to miejsce w przypadku wymiany poszczególnych elementów w strukturze. Najpierw nawiercamy niewielkie otwory po całej powierzchni, całość rozbijamy krok po kroku przy użyciu młotka. Dla starych konstrukcji, kiedy mamy pewność, że płytki trzymają się słabo możemy zamiast ciężkiego sprzętu użyć zwykłej szpachelki. To narzędzie o dziwo z łatwością odrywa stary materiał, przytwierdzony klejem wątpliwej jakości kilkadziesiąt lat temu.

Etap 2

Jeżeli mamy do czynienia z twardą strukturą to należy wykorzystać młotek i przecinak lub młotowiertarkę, która pozwoli skuć całą powierzchnię. Przecinak przy uderzeniu należy zawsze ustawiać równolegle do powierzchni, ponieważ zapobiega to powstawaniu niepotrzebnych uszkodzeń mechanicznych. Istotne jest też wyłożenie folią podłogi jeżeli skuwamy ściany, zapobiega to możliwym uszczerbkom powstałym w wyniku opadania płytek z wysokości. Poza tym przestrzeń wokół łatwiej będzie nam utrzymać w czystości.

Etap 3

Końcowy etap to pozbycie się resztek kleju ze ścian lub podłogi. W przypadku młotowiertarki sprawa jest łatwa, wystarczy włączyć funkcję dłutowania. Natomiast dla młotka i przecinaka potrzebna będzie cierpliwość i mozolne skuwanie materiału fragment po fragmencie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.