Wybieramy kolory farb do pokoju. Co robimy źle?

2018-09-19

Malowanie ścian to czynność łatwa i nie powinna stanowić problemu dla nikogo. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie farby, jej koloru i konsystencji. To od tego zależeć będzie estetyka poszczególnych pomieszczeń, wówczas wystarczy użyć tylko pędzla lub wałka i zacząć malowanie. Niestety nie zawsze jesteśmy zadowoleni z efektu finalnego, co wiąże się z naszym zniechęceniem. Jak tego uniknąć? W tym artykule przyjrzymy się podstawowym błędom, które decydują o jakości powłoki. 

Malowanie na ślepo, czyli brak próby na fragmencie ściany

To częsty błąd wynikający z pośpiechu, najpierw należałoby sprawdzić w sklepie odpowiednie próbki barw i użyć ich na niewielkim fragmencie ściany. Zapobiega to pokryciu całej powierzchni farbą, której kolor odbiega od wyobrażenia barwy prezentowanej na opakowaniu. Pamiętajmy też, aby wykonać dwie takie próby. Jedną w miejscu zacienionym, drugą w nasłonecznionym. Uzyskamy wówczas pełen efekt i zobaczymy, czy kolor nam odpowiada.

Ciemny kolor farby

Jeżeli źle dobraliśmy kolor to może on stanowić poważny błąd. Osoby lubiące ciemne barwy, muszą pamiętać o łączeniu ich z jaśniejszymi, taki kontrast umożliwia uzyskanie dobrego efektu. W sytuacji, gdy pomieszczenia są pomalowane ciemną farbą konieczne jest wykonanie jasnej aranżacji z elementami niwelującymi efekt wywołany przez kolor na ścianie.

Złe połączenia kolorów

Jeżeli wybieramy teoretycznie proste kolory i łączymy szarości z bielą lub beżem to możemy mieć kłopot w postaci nudnego wnętrza bez wyrazu. Taką aranżację warto ożywić kolorowymi dodatkami, a najlepiej jedną ze ścian pomalować na wyraźny kolor. W tym miejscu zdarzają się też błędy w złym dobraniu kolorów w pomieszczeniu, zapoznajmy się wcześniej z paletą barwy i wybierajmy barwy pokrewne. Dzięki temu unikniemy źle wyglądającego wnętrza.

Sypialnia, kuchnia, pokój dziecka i nieodpowiedni kolor

Paleta pełna kolorów może sprawić, iż zapomnimy o ich oddziaływaniu na nasz organizm. Każdy kolor może pełnić inną funkcję i albo będzie koił nasze zmysły, albo będzie pełnił rolę pobudzającą. Konieczne jest więc dostosowanie barw do pomieszczeń pod kątem ich charakteru, dla sypialni dobrymi kolorami są szarości oraz błękity. Z kolei miejsce pracy powinno być pomalowane na żywszy kolor. Pokój dziecka powinien być kolorowy, ale nie należy z tym przesadzić. Jeżeli chodzi o kuchnię to tutaj mamy pełną dowolność. Zobacz także: Taśmy transportowe dla budownictwa.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.