Ściany oporowe do budowy garażu podziemnego: żelbetowe, prefabrykowane.

2020-01-22

Ściany oporowe to niezbędny element stosowany przy budowie garażu podziemnego. Garaże tego typu wyposażone są w tradycyjne bramy garażowe, a sama konstrukcja jest stosowana zarówno w w domach, jak i obiektach firmowych. Ściany oporowe pozwalają na odgrodzenie terenu zjazdu od miejsca, gdzie w sposób naturalny mogłoby dojść do obsunięcia się gruntu. Tego typu rozwiązanie uwzględnia się już na etapie projektowania budynku, dlatego dobór trwałych ścian powinien być priorytetem dla każdego inwestora. 

Posadowienie ścian oporowych oraz ich rodzaje

Mówiąc o garażu w pełni zagłębionym w kondygnację musimy liczyć się z silnym napieranie gruntu. W takiej sytuacji konieczne jest przygotowanie właściwego projektu i umiejscowienie ścian oporowych poniżej głębokości przemarzania gruntu. Właściwość ta różni się w zależności od gminy i wynosi między 0,8 m, a 1,4 m głębokości. Ściany oporowe mogą być budowane ze zbrojonego prętami stalowymi betonu, jak również bloczków betonowych i gotowych elementów, czyli prefabrykatów. Proces betonowania z użyciem zbrojenia przebiega najczęściej tradycyjnie poprzez wylewkę na deskowanej powierzchni. Ściany dodatkowo zagęszcza się poprzez użycie specjalnego wibratora. Wynika to z potrzeby zachowania wysokiej jakości połączenia tj. wysokiej mrozoodporności oraz niskiej nasiąkliwości. Możliwe jest także wykonanie ścian oporowych z bloczków betonowych, które są już zbrojone.

Bezpieczeństwo garażu i bramy garażowej

W celu zachowania pewności, iż nasz mur oporowy wytrzyma warto zastosować odpowiedni rodzaj materiału. Najlepsze właściwości w kwestii wytrzymałości będą miały ściany oporowe wykonane ze zbrojonego betonu i kształcie litery L bądź prefabrykatów. Zabezpieczenie mniej wymagających garaży możemy z powodzeniem wykonać tradycyjnie murując ściany oporowe. Charakterystyczna budowa muru oporowego, czyli właściwa szerokość ścian i przykrycie gruntem zapewnia trwałość konstrukcji. Przy budowie ścian oporowych pilnujemy się zasady, iż część dolna powinna być najszersza. Wynika to z największego oporu gruntu, dlatego konieczne jest zbrojenie uniemożliwiające pękanie lub w skrajnych przypadkach złamanie materiału. Konieczne jest także wykonanie izolacji przeciwwilgociowej tak, jak ma to miejsce w przypadku fundamentów budynku. Niekiedy konieczna może okazać się konsultacja z konstruktorem w sprawie wykonania drenażu ścian, ponieważ konstrukcja może być narażona na podmywanie gruntu i losowe osiadanie w różnych miejscach.

Ile to kosztuje?

Firmy specjalizujące się w budowie ścian oporowych mają bardzo zróżnicowane stawki w zależności od regionu. W celu zapoznania się z kosztorysem materiałów warto odwiedzić dowolny sklep budowlany i dopytać o cenę betonu klasy B35 i zbrojenia stalą A-III N. Końcowa cena będzie więc uzależniona zarówno od kosztów robocizny, ale i wysokości ścian i szerokości stropu. Niskie elementy np. 49 cm szerokości x 50 cm szerokości to koszt od 100 zł w górę. Natomiast ściany potężnych rozmiarów to już koszt materiału od 840 zł w górę. Nie zapominajmy o montażu wysokiej klasy bramy garażowej: http://bramy-ryterna.pl

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.