Fotowoltaika – koszty i zyski. Jak oszczędzać na energii elektrycznej?

2020-01-27

Instalacja fotowoltaiczna w domach jednorodzinnych pozwala znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej. Opłacalność fotowoltaiki zależy w dużej mierze od kosztów samej instalacji, a także cen energii. Fotowoltaika w ostatnich latach jest znacznie tańsza, natomiast koszty energii utrzymują się na podobnym poziomie w gospodarstwach domowych jedynie dzięki prawnym regulacjom. Przeciętna instalacja PV jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii potrzebnej do zasilenia wszystkich urządzeń w domu. 

Koszty instalacji oraz zyski

Przeciętniej klasy instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp jest w stanie zasilić obiekt jednorodzinny. Średniej klasy panel słoneczny to wydatek rzędu 700 zł netto za sztukę, a inwerter to kolejne kilka tysięcy złotych. Fotowoltaikę wyposaża się falownik (inwerter), gdyż to on odpowiada za przetwarzanie prądu potrzebnego do zasilenia urządzeń (50 Hz oraz 230 V). Do tego należy doliczyć przewody dostosowane do pracy z instalacją, jest to wydatek kilku tysięcy złotych. W grę wchodzą także koszty montażu oraz niższa stawka podatku VAT dla instalacji znajdującej się w domu jednorodzinnym. Przyjmuje się, iż koszt fotowoltaiki o mocy zaprezentowanej wcześniej na przykładzie to wydatek od 24 000 zł w górę. Oczywiście ostateczna cena może się różnić w zależności od zastosowanych urządzeń, a także mocy instalacji. Podstawową zaletą nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych jest możliwość przyłączenia do sieci przesyłowej. Pozwala to w razie potrzeby wykorzystać energię z instalacji fotowoltaicznej, aby w okresie letnim, kiedy zwykle produkujemy najwięcej prądu oddać nadwyżkę do sieci elektroenergetycznej. W ten sposób możliwe jest uzyskanie korzystnych opustów za energię. Przy fotowoltaice bez żadnych zacienień możemy liczyć na zwrot inwestycji w ciągu 7 do 10 lat. Zwykle tyle zajmie nam uzyskanie kwoty w ramach oszczędności energii, aby pokryć pełny koszt inwestycji. Należy pamiętać, że po tym czasie panele słoneczne będą produkowały niemal darmową energię dla naszych potrzeb.

Obniżenie kosztów – dotacja z rządowego programu „Mój Prąd”

Inwestorzy w domach jednorodzinnych mogą także korzystać z dogodnych form dofinansowania fotowoltaiki. Dotacje na instalacje fotowoltaiczne pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć ostateczny koszt inwestycji. Przykład: gdy instalacja PV kosztuje 30 000 zł, przy użyciu programu Mój Prąd możemy otrzymać dotację w wysokości 5000 zł. Obniży ona koszt całej inwestycji i za fotowoltaikę zapłacimy już 25 000 zł. To jednak nie koniec, ponieważ w ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy otrzymać 18-procentowy zwrot podatku. Są to kolejne środki, które w realny sposób obniżą ostateczny koszt. Należy dodać, że nawet w przypadku spadku sprawności ogniw fotowoltaicznych z biegiem lat, możemy wciąż liczyć na wysokie wyniki produkcji energii elektrycznej. Przeciętna instalacja po okresie 25 lat użytkowania nadal produkuje prąd i jej efektywność nie spada poniżej 80%. Dowiedz się więcej: fotowoltaika Pułtusk.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.