Wentylacja w garażu. Co mówią przepisy?

2020-01-28

Właściwa wentylacja w budynkach użytkowych jest wymagana przepisami prawa. Identyczną sytuację mamy wtedy, gdy mówimy o garażu znajdującym się w bryle budynku lub też jako obiekt wolnostojący. Dbałość w tym zakresie pozwala zachować pełne bezpieczeństwo pomieszczeń, a w razie zadymienia pozbędzie się nadmiaru szkodliwych substancji z powietrza. 

Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna

W garażach najczęstszym wyborem jest wentylacja grawitacyjna, która opiera się na naturalnym ciągu. Przepływ powietrza jest tu w dużej mierze uzależniony od warunków atmosferycznych i różnic w ciśnieniu na zewnątrz i wewnątrz. Nie jest to rozwiązanie doskonałe, lecz właściwy projekt pozwala zachować stosunkowo dobre warunki w garażu. Innym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacja, lecz jej zastosowanie jest zwykle ograniczone od posiadania identycznej instalacji wewnątrz domu jednorodzinnego. Kluczową rolą wentylacji bez względu na jej rodzaj jest pozbycie się zanieczyszczonego spalinami powietrza z wnętrza garażu. Zanieczyszczenia powietrza pojawiają się w garażu często ze względu na fakt, iż wjeżdżamy do garażu i wyjeżdżamy z włączonym wcześniej silnikiem. Konieczność pozbycia się szkodliwych dla zdrowia substancji to obowiązek ciążący na właścicielu budynku. Przepisy są w tej kwestii bardzo oczywiste. Przepis wskazujący na obowiązek wentylowania garażu został zawarty w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2020 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie (Dz. U. 2002 nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami). Wybierając sposób wentylacji w garażu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ samego budynku. Zadajmy sobie pytania: czy jest to garaż wolnostojący, czy połączony z domem? Czy jest ogrzewany, czy nie?

Nieogrzewany garaż i wymiana powietrza

Wybierając wentylację grawitacyjną musimy zwrócić uwagę na wielkość otworów wentylacyjnych. To właśnie one bedą odpowiedzialne za naturalny obieg powietrza tj. pozbywanie się „zużytego powietrza” z wnętrza budynku i dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz. Co do wielkości otworów to omówiono ich właściwości w przepisach polskiego prawa (§ 108, ust. 1, pkt 2). Wielkość otworów zgodnie z prawem zależy od ilości stanowisk znajdujących się w garażu. Przyjmuje się, iż na każde stanowisko powinien przypadać otwór o wielkości 0,04 m2. Jeżeli chodzi o miejsce wykonania otworów to jest to bardzo istotny punkt. Otwory położone przy podłodze oraz blisko stropu to optymalne rozwiązanie, które zapewni właściwą wentylację. Zupełnie inaczej wygląda lokalizacja otworów naprzeciw siebie lub też na dwóch bocznych ścianach. W takiej sytuacji nie może być mowy o skutecznej wymianie powietrza, napływowe powietrze będzie zwyczajnie kierowane najkrótszą drogą z ominięciem wielu stref w garażu. Wystarczą więc dwa otwory o wymiarach 14 cm x 14 cm, rozmieszczone jak powyżej.

Garaż ogrzewany – lepiej wybrać wentylację mechaniczną?

Konstrukcja garażu ogrzewanego wymaga szczególnej uważności jeżeli chodzi o montaż wentylacji. W takiej sytuacji wymiana powietrza musi odbywać się na tyle sprawnie, aby nie tylko pozbyć się z budynku spalin i szkodliwych substancji, ale także nadmiaru wilgoci. Tutaj nie wystarczy montaż otworów, konieczne jest również zastosowanie przewodu wywiewnego. Wymóg zakłada, że przewód ten będzie wyprowadzony powyżej dachu, natomiast odległość między kratką, a wylotem nie powinna być mniejsza od 3 m. Tego typu wentylacja grawitacyjna powinna w teorii zapewnić minimum półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu 60 minut. Zwykle jednak wentylacja naturalna zwyczajnie sobie w takim wypadku nie radzi i potrzebny może okazać się montaż innego rozwiązania. Skuteczną wymianę powietrza w garażu może zapewnić wentylacja mechaniczna. Wówczas w jednym z otworów wentylacyjnych montowany jest wentylator wyciągowy. Producenci tego rozwiązania często decydują się na montaż czujnika stężenia tlenku węgla. Uzupełnieniem systemu wentylacji mechanicznej jest zastosowanie nawiewu.

A co z garażem w bryle domu?

Garaż w bryle domu może być problematyczny przy użyciu wentylacji grawitacyjnej. Przykładem jest tu sytuacja, gdy część mieszkalną od garażu oddzielają jedynie drzwi wewnętrzne. Niejednokrotnie zdarza się tak, że naturalna wymiana powietrza w budynku nie działa w sposób wystarczający i powietrze z garażu dostaje się do pomieszczeń użytkowych. Częściowym rozwiązaniem tej sytuacji może być montaż dwóch par drzwi otwieranych naprzemiennie. Wyjściem polecanym przez ekspertów jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, którą możemy poprowadzić w całym budynku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.