Dachówka ceramiczna marsylka, naturalna czerwień na dachu domu.

2020-01-20

Dachy polskich domów są wciąż chętnie zdobione dachówkami ceramicznymi. Marsylka pozwala na budowę bardzo szczelnych dachów, co jest możliwe dzięki konstrukcji zakładkowej. Stylistyka płytek ma już ponad 100 lat, lecz ciągle znajduje swoich zwolenników. Firmy montujące dachy korzystają z wygody montażu, z kolei właścicieli budynków cieszy ponadczasowy, bardzo estetyczny wygląd. 

Pokrycia dachowe dachówką marsylką znajdziemy zarówno w nowoczesnych domach w centrum miasta, jak i na terenach wiejskich. Charakterystyczne dachy tego typu stanowią też często ozdobę budynków użyteczności publicznej. W sprzedaży znajdziemy dwa popularne formaty: średni oraz wielkoformatowy. Dachówka marsylka jest produkowana przez większość liczących się na rynku producentów. Pokrycie to występuje w kilku kolorach i wariantach wykończeniowych, co pozwala na dostosowanie wersji do własnych potrzeb. Długą, ponad 150-letnią historię marsylka zawdzięcza swojej budowie. Jest to pierwsze w historii pokrycie dachowe z zakładkami umieszczonymi na górze oraz z boku. Swojego czasu była to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku w bardzo szczelne pokrycia dachowe. Początki dachówki sięgają jeszcze 1881 roku, kiedy to niemiecki wynalazca Wilhelm Ludovici opracował wariant z dwoma przetłoczeniami (muldami). Dachówka oznaczona symbolem Z1 Muldenfalzziegel okazała się strzałem w dziesiątkę. W krótkim czasie rozpoczęto masową produkcję, a pokrycie zyskało wielką popularność. Poszczególne państwa produkujące marsylkę próbowały wyróżnić swoje dachówki przy pomocy różnych wzorów. Zobacz więcej: polecany dekarz Białystok.

Niepodrabialny wzór, który przetrwał próbę czasu

Dachówkę marsylkę rozpoznamy po specyficznych żłobieniach, które powstają w zakładach produkcyjnych. Poszczególne wersje będą się więc różniły nie tylko kolorem, ale i rozmiarem, czy rozstawem wyżłobień. Mogą być one głębokie, bardziej smukłe, a sam grzbiet dachówki może być szerszy lub węższy. Tradycyjne dachówki marsylki występuję w kształcie prostokąta o różnych wymiarach np. 265 x 446 mm, czy 277 x 465 mm. Jak więc widzimy, rozmiary są na tyle niewielkie, iż przy użyciu marsylki wykonamy pokrycia w wybranym kształcie i złożoności. Firmy budujące dachy domów wybierają chętnie wielkoformatowe dachówki, które umożliwiają wykonanie w pełni szczelnego dachu w krótszym czasie.

Właściwe nachylenie dachu

Wybierając dachówkę marsylkę nie powinniśmy się zbytnio martwić o możliwość wykonania montażu. W praktyce zakładki boczne oraz górne umożliwiają komfortowe układanie, które zapewnia szczelne pokrycie. Rozstaw łat możemy regulować, a jedyne o czym trzeba pamiętać to właściwy kąt nachylenia. Minimalny kąt nachylenia dla dachu wynosi 10 stopni, a więc bezproblemowo wykonamy montaż pokrycia dachowego w większości popularnych projektów budowlanych. Warto jednak w trakcie wizyty w sklepie budowlanym zwrócić uwagę na kartę techniczną produktu. Znajdziemy tam istotną informację o kącie nachylenia, który spełnia warunki do montażu marsylki wybranego producenta.

Warianty kolorystyczne oraz wykończenie

Dachówka marsylka jest produkowana z gliny, czemu zawdzięcza swój naturalny, czerwonawy kolor. W sprzedaży znajdziemy jednak wersje wpadające w brąz, co wynika bezpośrednio z rodzaju użytek gliny podczas wypalania. Producenci dachówek korzystają również z wierzchnich warstw stanowiących ciekawe uzupełnienie estetyki budynku. W przypadku glazury otrzymamy błyszczącą powierzchnię, angoba z kolei pozwoli na uzyskanie matowego efektu. Jeśli zaś chodzi o stosowane barwniki to dzięki nim znajdziemy na rynku cały przekrój kolorów – od miedzi, przez barwę kasztanową, aż do czerni.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.