Przerwy technologiczne w budownictwie. Czy i kiedy są potrzebne?

2018-05-07

Podczas prowadzenia prac budowlanych i używania różnych materiałów niezbędne jest określenie przerw potrzebnych do wykonania reszty prac. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zaplanowane przerwy w pracy umożliwiają fragmentom domu na lepsze zawiązanie się materiałów, wyschnięcie i stabilizację. Pośpiech w tym zakresie jest zupełnie niepotrzebny i może być przyczyną dużych strat właśnie przez nasze zaniedbania. W tym celu przygotowaliśmy krótki poradnik po przerwach na placu budowy. 

1. Zanim postawimy mury musimy zaczekać, aż ławy fundamentowe dokładnie wyschną. Czas oczekiwania na zawiązanie się i wyschnięcie to w granicach 2-3 dni i wtedy można myśleć o budowaniu ścian.

2. Ścianki działowe wykonane z pustaków lub bloczków nie mogą być stawiane od razu jako jedna konstrukcja. Podstawowym i bardzo kosztowne będzie nieuwzględnienie przerwy, gdyż nasze ściany nie będą równo i ich wytrzymałość pozostawi wiele do życzenia.  Określony przez specjalistów czas stawiania całej konstrukcji wynosi odpowiednio 2 dni dla ścian o grubości 25 cm i 3 dni dla ścian od 9 do 12 cm.

3. Montaż płyt gipsowo-kartonowych można wykonać dopiero po wyschnięciu tynku. Tutaj niezbędne będzie odczekanie 14-30 dni. Dobrym rozwiązaniem jest obserwacja w tym celu okien, jeśli nie widać na nich kropel wody to oznacza, że proces wysychania mamy za sobą i można już montować płyty.

4. Instalację okien można wykonać po wykonaniu tynków w środku obiektu, a ostateczne poprawki są możliwe po zamontowaniu okien. W przypadku więźby dachowej możemy ją układać po zabetonowaniu wieńca i zaczekaniu około 2 tygodni na wyschnięcie.

5. Każda z wybudowanych ścian powinna mieć około 2 miesięcy na wyschnięcie. Wszelkie prace ociepleniowe, kładzenie tynków nie jest możliwe. Tutaj trzeba być cierpliwym i najpierw zrobić tynki wewnątrz, a dopiero później po osuszeniu możemy wziąć się za zewnętrzną warstwę budynku i jego ocieplenie.

6. Zdejmowania szalunków w przypadku stropu należy się podjąć po upływie niespełna miesiąca. Często wydaje się on twardy już po kilku dniach od wylania, ale ważna jest tu cierpliwość pozwalająca na dokładne związanie materiału. Dobrym sposobem na przyspieszenie zawiązania jest polewanie pierwszej zaschniętej warstwy wodą.

7. W przypadku samopoziomujących się wylewek czas jaki musimy odczekać wynosi od 12 do 24 godzin zanim wejdziemy na podłoże. W innym wypadku konieczne będą poprawki. Pełny czas schnięcia takiej powierzchni i dokładne utwardzenie to kolejne 3-4 tygodni. Zanim położymy posadzki powinniśmy odczekać około 3 tygodni na pozbycie się wszelkiej wilgoci z podłoża.

8. W przypadku stropu należy odczekać około miesiąca od chwili jego zabetonowania. Nieco inaczej wygląda wykonanie ściany murowanej na podciągu, wtedy oczekiwanie skraca się do około 2 tygodni.

9. Podłogi z drewna montowane na betonie możemy kłaść po około 60 dniach od wykonania podłoża. W przypadku płytek ściennych taki czas wydłuża się do 90 dni, te kładzione na podłodze nie wymagają tak długiego oczekiwania, położymy je po okołu 14 dniach od chwili wykonania tynków. Zobacz także: Jak wykonać posadzki żywiczne?

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.