Jak wykonać posadzki żywiczne? Zalety i wady podłogi z żywicy.

2018-04-27

Tego typu posadzki zyskują coraz większą popularność w mieszkaniach oraz domach. Do niedawna podłogi żywiczne występowały głównie w dużych obiektach handlowo-przemysłowych oraz miejscach użytku publicznego. Ten interesujący materiał jakim jest żywica coraz lepiej radzi sobie wśród zwykłych mieszkańców polskich miast, stanowiąc niezwykły i jednocześnie praktyczny element wystroju wnętrz. Czym charakteryzuje się żywica i jakie są jej zalety? 

Podstawową zaletą tej powierzchni jest idealnie równa powierzchnia, która nie posiada żadnych widocznych łączeń. Dodatkowo podłoże cechuje się się wysoką trwałością i odpornością na wpływ kwasów, uszkodzenia mechaniczne oraz detergenty. Utwardzona podłoga z żywicy tworzy dla wody barierę nie do przejścia, dodatkowo w prosty sposób zadbamy o jej czystość przy pomocy zwykłych środków czystości. Sporą zaletą jest też  krótki czas wykonania, gdyż podłoże nie potrzebuje dużo czasu na wyschnięcie. Żywicę z powodzeniem można łączyć z różnymi środkam strukturalnymi nadającymi powierzchni interesującego wyglądu. Można wówczas nie tylko dobrać sobie fakturę i kolor posadzki, ale również zatopić pod powierzchnią kamienie ozdobne.

Istnieją dwa rodzaje posadzek z żywicy: epoksydowe i na bazie żywic poliuretanowych. Te pierwsze są twarde, co sprawia, iż są narażone na zarysowania. Warto więc z nich zrezygnować w miejscach czy to nasłonecznionych, czy też takich, gdzie często przesuwamy meble lub zwyczajnie chodzimy w butach.  Niezabezpieczona posadzka epoksydowa ma tendencję do żółknięcia i żeby otrzymać błyszczącą powierzchnię konieczne będzie użycie specjalnego lakieru. Posadzki poliuretanowe z kolei to kompleksowy wybór, ponieważ łatwo jest otrzymać powierzchnię błyszcząca, matową lub półmatową. Taka powłoka jest elastyczna, wytrzymała oraz odporna na zarysowania i działanie słońca.

Jeśli chodzi o koszt inwestycji to ułożenie 1 metra kwadratowego posadzki żywicznej to wydatek rzędu od 150 do 300 zł, wszystko zależy jaką powłokę wybierzemy. Zanim taką posadzkę położymy niezbędne będzie zrobienie wylewki lub jeśli mamy betonową podłogę  to konieczne będzie jej oczyszczenie, wyrównanie i zaimpregnowanie. Położoną posadzkę należy co jakiś czas odświeżać. 

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.