Budowa domu i plan zagospodarowania działki. Jak się odnaleźć w dokumentach?

2018-04-26

Dokument jakim jest plan zagospodarowania działki będzie nam potrzebny już na etapie chęci wybudowania domu. Umieszczone w nim dane będą dotyczyły zabudowy jaką będzie można wykonać na określonym terenie i czy nasz pomysł nie kłóci się przypadkiem z podstawowymi normami dla danego terenu. Pismo dotyczy też uwzględnienia zasad budowlanych, czyli warunków zabudowy jakich trzeba przestrzegać. Niektóre grunty mają już określony plan, więc odchodzi nam urzędowe załatwianie sprawy. 

Plan zagospodarowania przestrzennego działki to duże ułatwienie w celu wypełnienia niezbędnych procedur i otrzymania pozwoleń. Jasno opisane wymogi urzędników pozwolą nam stopniowo realizować kolejne fragmenty inwestycji, włącznie z pobudowaniem domu.  Ważną rolą planu jest opis działki, która jest wyposażona w przyłącze do sieci kanalizacyjnej, wodnej, czy elektrycznej. Takie regulacje nie kończą się wyłącznie na tym, ponieważ plan obejmuje wiele trudnych kwestii, które mogą być niezrozumiałe dla wielu osób. Dzięki temu można uniknąć późniejszych rozczarowań związanych z niewiedzą. Poniżej prezentujemy krótką ściągawkę dotyczącą danych mogących pojawić się w planie zagospodarowania przestrzennego:

    • dane dotyczące liczby pięter jakie może posiadać dom na danym terenie

    • oszacowanie szerokości dla elewacji

    • dokładny opis zabudowy, czy będzie to powierzchnia pod tradycyjny dom, czy może pod obiekty wielkopowierzchniowe

    • informację o możliwości wybudowania większej liczby zabudowań, w tym zabudowy szeregowej, bliźniaczej itp.

    • określenie minimalnej wielkości jaką powinna mieć działka

    • określenie części danej powierzchni pod zabudowę

Bardzo ważne może okazać się zaznajomienie z planem zagospodarowania przestrzennego na terenie znajdującym się gdzieś na drugim końcu kraju. Jest to o tyle ważne, że osoby zmieniające miejsce zamieszkania mogą nie wiedzieć o określonych wymaganiach zależnych od miejsca położenia działki. Przykładem jest budowa domu w górach lub nad morzem. Wtedy taki dokument określi czysto techniczne informacje dotyczące spadku i nachylenia dachu, czy wykorzystania konkretnego koloru elewacji dopasowanego do przestrzeni wokół. Niektóre tereny charakteryzują się bardzo złożonym planem zagospodarowania przestrzennego, w tym zabudowy. Lepiej jest więc wcześniej dokładnie się zapoznać, zanim podejmiemy decyzję o budowie domu. Jeśli natomiast zapytamy w urzędzie gminy lub sprawdzimy, iż takiego dokumentu nie ma też w dziennikach urzędowych to będziemy zmuszeni do poproszenia o wydanie planu. Musimy się wtedy liczyć z kilkutygodniowym procesem oczekiwania na dokument, a to zdecydowanie opóźni wszelkie prace budowlane z naszej strony. Widzimy więc, że bez planu zagospodarowania przestrzennego działki zwyczajnie nie da się podjąć jakichkolwiek prac.

Warto pomyśleć, aby zlecić budowę domu firmie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.