Kłódka antywłamaniowa do budynków gospodarczych. Jak dobrać odpowiedni model?

2018-06-22

Bez względu na to, czy wybieramy kłódkę do budynku gospodarczego, gdzie trzymamy niezbędne narzędzia, czy może niewielkiego magazynu na materiały budowlane, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie takiego miejsca. W tym celu jedynym sensownym wyjściem jest kłódka, która będzie stanowić pewną barierę dla złodzieja. Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych typów dostępnych na rynku, warto wspomnieć o wybieraniu modeli posiadających atest. Mamy wówczas pewność co do wytrzymałości takiej kłódki. 

Dwa popularne typy kłódek jakie wyróżniamy to pałąkowa i trzpieniowa. Pierwsza jest najbardziej znanym typem posiadającym swojego rodzaju „ucho”. Przy jej pomocy można złączyć wybrane elementy lub też zastosować łańcuch, który zepniemy kłódką. Niestety ten rodzaj ma poważną wadę w postaci dość wyraźnej wolnej przestrzeni na włożenie płaskiego klucza lub łomu, włamywacz bez problemu uszkodzi kłódkę. Kłódka trzpieniowa natomiast ma nieco inną budowę, zamiast ucha mamy prosty bolec zamykający całość. To rozwiązanie sprawdzi się jedynak tylko w miejscach zamykanych w jednej linii, gdyż nie obejmie szerszych oczek w bramach itp. Nadaje się ona doskonale do garaży, magazynów, budynków gospodarczych, czy piwnic. Stopień antywłamaniowy kłódki będzie zależeć nie tylko od typu, ale też długości ucha i grubości. Im krótszy i grubszy bolec zamykający tym lepiej. Ważną cechą jest też rozmiar bryły, tutaj małe kłódki stawiają bardzo mały opór włamywaczowi, te większe mogą już bardzo utrudnić dostanie się do budynku.

Oprócz kłódki należy zadbać też o jakość samego zamknięcia. Wszelkie otwory powinny być na tyle mocne i grube, aby nie poddawały się łatwo próbom ich uszkodzenia. Pamiętajmy, że warunki atmosferyczne mogą z czasem osłabiać zamknięcie i trzeba będzie je na nowo wzmocnić. Podsumowując, jeśli mamy taką możliwość to najlepszym wyborem będzie kłódka trzpieniowa, która silnie przylega do zapięcia drzwi. Wówczas trudno jest się do niej dostać kluczem lub piłą do cięcia. Dobrym wyjściem jest stosowanie dodatkowych wzmocnień lub zapięć utrudniających dobranie się do kłódki i drzwi.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.