Instrukcja montażu progu metalowego.

2018-06-19

Progi metalowe sprawdzają się jako wykończenie umieszczone tuż przy drzwiach. Dzięki niemu do domu nie dostają się żadne nieczystości z zewnątrz, ponadto chroni on dom lub mieszkanie przed dostawaniem się do wnętrza wilgoci i zimnego powietrza. W sytuacji, gdy ktoś zapomni o zamontowaniu progu lub z niego zrezygnuje, może spotkać się z nieszczelnością nawet jeśli wybrane zostały jak najlepsze drzwi i ościeżnica. Dobrze zamontowany próg stanowi więc doskonały izolator w każdym budynku. Jak zamontować próg w kilku prostych krokach? 

Krok I – pamiętaj o kanale montażowym

Jest to bardzo ważne zanim przystąpimy do instalacji zakupionego progu. Dzięki zastosowaniu przerwy na dole uzyskamy dobre właściwości izolujące i pozbędziemy się szczelin, przez które zimne powietrza oraz wilgoć mogłaby się przedostać do wnętrza budynku. Ponadto taka szczelna konstrukcja umożliwi dużo lepsze właściwości cieplne domu, nie będzie ono uciekało, a my zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Jeżeli obiekt dopiero powstaje to dobrym wyjściem przed położeniem posadzek jest pozostawienie kanału i wypełnienie go styropianem. Wówczas wystarczy go wyciągnąć w momencie, gdy będziemy chcieli zamontować próg. 

Krok II – usuń mostki termiczne

Jeśli konstrukcja ma być szczelna trzeb pamiętać o możliwym powstawaniu mostków termicznych. Ich usunięcie nie należy do najtrudniejszych, gdyż ważne jest tu wykonanie izolacji zapewniającej dobre właściwości termiczne. Pamiętajmy, aby pod zamontowanym progiem metalowym zastosować wybrany materiał termoizolacyjny. Dzięki temu zyskamy idealnie szczelną przestrzeń, próg oraz warstwa pod nim uniemożliwią dostawanie się chłodnego powietrza przez nasze drzwi i podłogę. Taka izolacja powinna być wykonana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mamy wtedy pewność, że instalacja raz zamontowana będzie spełniać swoje właściwości.

Krok III – montujemy próg

Mając już wcześniejsze etapy poza sobą możemy przystąpić do instalacji progu. Tą czynność należy wykonać dokładnie, aby konstrukcja była trwała. Mocowanie będzie zależne zarówno od wyboru progu, ale też podłoża do jakiego ma być on przytwierdzony. Betonowe posadzki z łatwością przewiercimy tworząc przestrzenie na montaż kołków trzymających próg na miejscu. Czasem konieczne będzie zastosowanie listew dystansowych z drewna, do których przytwierdzamy próg metalowy. Wiele zależy od konstrukcji danego otworu, jego grubości. Jeśli zauważamy jakiekolwiek szczeliny, a takie widoczne są często to należy je wypełnić przy pomocy pianki lub innego preparatu. Warto dobierać próg do już zakupionych drzwi, gdyż w innym wypadku może się okazać, że trzeba będzie wybrać inny model progu lub zastosować inny montaż z większą ilością podkładek. Zobacz także: Deska kompozytowa na tarasie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.