Łata murarska, tynkarska zamiast poziomicy?

2018-06-25

Łata pomiarowa to dobrze znane narzędzie, które sprawdza się przede wszystkim w miejscu takim jak teren budowy. Co ciekawe urządzenie charakteryzuje się dużo większą precyzją, jest dokładniejsze od standardowej poziomicy. 

Dostępne w sprzedaży łaty możemy podzielić na dwa rodzaje: murarską oraz tynkarską. Ta pierwsza posiada wbudowaną poziomicę, narzędzie montuje się do ściany specjalnymi hakami z zakrzywioną główką. Ten typ służy do określania linii początkowych w czasie układania płytek w pomieszczeniach oraz do zachowania poziomu przy tworzeniu powierzchni betonowych, ceglanych itp. Łata tynkarska natomiast pozwala wyrównać gładź tynkową. Tutaj podobnie jak u poprzednika wewnątrz znajduje się poziomica wyznaczająca pion i poziom. Co ważne tego typu narzędzia w odróżnieniu od poziomic cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia. To ważne szczególnie na budowie, ponieważ zwykła poziomica i jej libelle można w prosty sposób uszkodzić. Dlatego już przy zakupie łaty zwracajmy uwagę na wykonanie, dobry narzędzie powinno być zrobione z metalu np. aluminium. Boki powinny być pokryte gumą lub tworzywem amortyzującym łatę w razie upadku na ziemię. Pewny chwyt zapewniają montowane przez producentów rowki i wyżłobienia. 

Ostatnią kwestią przy wyborze łaty budowlanej jest jej długość. W sprzedaży dostępne są narzędzia o długości 2 m, 2,5 m oraz 4 metrów. Wybór będzie zależny więc od potrzeb. Najkrótsza łata to bardzo poręczne i wygodne narzędzie ułatwiające prowadzenie prac budowlanych na niedużej powierzchni. Z kolei łata o długości 2,5 metra to uniwersalne rozwiązanie, łatwo ją przetransportować i korzystać z niej w przypadku nieco większych przestrzeni. Ostatni model o długości 4 metrów wykorzystuje się przy wszelkiego rodzaju pracach wymagających bardzo dużej precyzji. To specjalistyczna łata, którą jednak docenią głównie pracownicy budowlani. Jej transport wymaga większego samochodu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.