Przygotowanie elewacji do malowania. Jak to zrobić?

2018-09-07

Piękna elewacja to wynik wielu czynników. Na jej wygląd mają wpływ nie tylko nasze starania, ale przede wszystkim warunki atmosferyczne, których działanie jest nieubłagane. W ciągu kilkudziesięciu lat każda powierzchnia będzie wymagała podjęcia działań przywracających dawną estetykę budynku. W takim wypadku należy zapoznać się z naszym poradnikiem, który w prostych krokach wyjaśni jak należy to zrobić. 

1. Usuwamy pozostałości mchu, farby, a wszelkie ubytki uzupełniamy. Tutaj w zasadzie mamy pełną dowolność do wyboru zaprawę murarką lub odpowiednie środki dostosowane do naszej izolacji termicznej. Jeśli jednak mamy do czynienia z poważnym uszczerbkiem lub źle przymocowanym materiałem to należy ponownie przymocować nowy fragment styropianu, wełny mineralnej na klej przeznaczony do tychże materiałów. Następnie przy pomocy zaprawy oraz siatki mocujemy na miejscu nowy fragment i czekamy na jego ponowne zawiązanie. Możemy w tym czasie przystąpić do oklejenia folią budowlaną elementów mogących ulec zabrudzeniu np. okna, drzwi, anteny, oświetlenie.

2. Przystępujemy do mycia elewacji, które najlepiej jest wykonać przy użyciu myjki ciśnieniowej. Taka forma mycia jest naprawdę skuteczna, warto więc takie urządzenie posiadać lub pożyczyć od życzliwego sąsiada. Po tym etapie należy pozostawić elewację do pełnego wyschnięcia.

3. Zabezpieczamy ściany przy pomocy specjalnego środka, który występuje w formie impregnatu. Dzięki temu nasza elewacja będzie odporna na ponowne porastanie mikroorganizmami. Nie należy pomijać tego etapu ze względu na pozorną oszczędność, gdyż później będziemy mieli problem z zielonym nalotem lub mchem rosnącym na ścianach.

4. Po wchłonięciu się preparatu do impregnacji, możemy przystąpić do gruntowania powierzchni. Pozwoli to czystej już elewacji przyjąć wybraną przez nas farbę.

5. Ostatni proces do wykonanie malowania. Tutaj konieczne jest bardzo szczegółowe wczytanie się etykiety i dobranie emulsji o właściwościach pasujących do zastosowania jej przy określonym rodzaju położonego tynku. W innym wypadku możemy mieć problem z jakością takiego malowania i utrzymaniem się samej farby na powierzchni. Eksperci radzą też, aby na zachodniej i południowej ścianie budynku stosować farby posiadające większą odporność na promieniowanie słoneczne. Wynika to ze stopniowej utraty koloru elewacji, czemu można w pewnym stopniu zapobiec.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.