Strop drewniany w domu. Jakie ma zalety i wady?

2018-09-05

Drewno to materiał wizualnie pożądany wśród wielu wnętrz budowanych domów. Tak wykonany strop stanowi ozdobę, jest też stosunkowo łatwy w montażu ze względu na krótki czas potrzebny do jej wykonania oraz oraz niską wagę materiału. Nie dziwi więc rosnąca popularność wykorzystywania drewna do stropów dachowych w domach jednorodzinnych. W tym wpisie sprawdzimy jakie zalety ma konstrukcja tego typu i czy posiada jakieś wady? 

Jeżeli chodzi o stropy drewniane to zwykle napotkamy je w drewnianych budynkach szkieletowych, zrobionych często na bazie bali drewnianych, ale też w konstrukcjach murowanych. Tam drewno nadaje dodatkowego i zarazem ciekawego sznytu dla całej strefy wizualnej budynku. Często taki strop znajdziemy na poddaszach użytkowych, gdzie dzięki materiałowi czujemy się nieco bliżej natury. Podstawową zaletą stropów z drewna jest możliwość ich wykorzystania niemal w każdym obiekcie murowanym, drewnianym, czy na bazie cegły. Konstrukcja jest wtedy lekka, więc nie obciążą niepotrzebnie całego budynku. To ważne szczególnie w miejscach, gdzie ściany są wykonane na bazie lżejszych i mniej wytrzymałych materiałów. Mowa tu więc o wszelkiego rodzaju budynkach szkieletowych, gdzie każdy kilogram może decydować o trwałości i bezpieczeństwie osób w nim przebywających. Jeśli porównamy taki strop ze stropem żelbetonowym to na wykonanie tego pierwszego poświęcimy dużo mniej czasu. Wynika to z faktu, iż beton musi schnąć przez wiele godzin. Drewno stanowi też doskonały materiał do dalszej obróbki, w tym możliwości rozebrania stropu w razie takiej potrzeby. Nie powoduje do zniszczeń i nie potrzeba tak dużego wysiłku przy prowadzeniu prac. Z łatwością też rozmieścimy między belkami różnego rodzaju instalacje.

Główną wadą o jakiej należy wspomnieć jest łatwopalność materiału. Drewno wymaga od nas szczególnej dbałości o jego ochronę, gdyż w razie pojawienia się pożaru w budynku to strop zacznie płonąć jako pierwszy. Potrzebne jest więc odpowiednie zaimpregnowanie lub obłożenie stropu okładziną z karton – gipsu. Kolejna kwestia to mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do konstrukcji z betonu. Podobnie jest z akustyką, która wymaga od nas zastosowania wypełnienia z wełny mineralnej. Konieczne jest też zatrudnienie odpowiednich fachowców, ponieważ źle zrobiony strop będzie skrzypiał i może prowadzić do pękania sufitu. Drewno podlega też ciągłym zmianom pod wpływem temperatury: rozkurcza się i kurczy. Dlatego tak istotne jest zabezpieczenie wszelkich elementów i zostawienie przestrzeni umożliwiającej swobodną pracę stropu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.