Podbitka dachowa drewniana, jej zalety i wady.

2018-09-03

Piękny wizualnie dach jest możliwy dzięki wielu różnym elementom, jednym z nich jest właśnie podbitka dachowa. Pełni ona ważną rolę nie tylko estetyczną, ale też ochronną przez wpływem czynników pogodowych. Jednym z materiałów, które od wielu lat są wykorzystywane w tym celu jest właśnie drewno. Drewniana podbitka ma za zadanie chronić elewację przed występowaniem zacieków, czy też tworzeniu ptasich gniazd w krokwiach dachowych. Ponadto jedną z dodatkowych cech są właściwości termoizolacyjne, przez co energia cieplna nie ucieka z budynku i zyskujemy większą oszczędność w rachunkach za ogrzewanie. 

Drewniana podbitka jest wykorzystywana od wielu lat, szczególnie w domach o tradycyjnej konstrukcji na bazie naturalnych materiałów. Wśród zalet tegoż materiału należy wymienić odporność na działanie czynników pogodowych: śniegu, deszczu i dużej wilgoci. Ponadto jest ona wytrzymała na wszelkie zmiany temperatury, gdyż nie kurczy się i nie rozkurcza bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Drewno jest też trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak wiedzieć jak ważne jest wybranie odpowiedniego gatunku, który posłuży do wykonania podbitki. Najlepszym wyborem wydają się być drzewa takie jak: świerk, sosna oraz modrzew. Droższe drewno będzie równało się znacznie lepszej jakości podbitki. 

Jeżeli chodzi o wady to główną jest tutaj konieczność okresowej renowacji. Najlepszy gatunek drewna, zastosowanie specjalistycznego preparatu zabezpieczającego to nie jest gwarancja pełnej wytrzymałości przez wiele lat. Konieczne jest powtarzanie tego procesu, ponieważ drewno jest naturalnym materiałem starzejącym się z biegiem lat. Na szczęście jest to wada niezbyt utrudniająca użytkowanie, gdyż trzeba jedynie zeszlifować wierzchnią warstwę podbitki i następnie ponownie pokryć ją lakierem. Taki proces powinno się wykonywać co 5-6 lat w celu zachowania jak najlepszych właściwości materiału.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.