Wymiana uszczelek w oknach w kilku krokach.

2018-08-22

Ta czynność nie powinna sprawić nam dużych problemów jeżeli wiemy jak się do tego zabrać. Uszczelki w oknach prędzej, czy później mogą ulegać drobnym uszkodzeniom prowadzącym do rozszczelnienia okien. Stare uszczelki z biegiem lat tracą swoją dawną sprężystość, są podatne na łapanie kurzu, ale mogą też ulegać pęknięciom. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zakup nowych uszczelek i usunięcie starych. 

Błędem jest wybór tanich taśm sprzedawanych w sklepach budowlanych, gdyż nie jesteśmy w stanie dopasować idealnie takiego materiału do naszych okien. Zawsze przy wymianie szukamy uszczelek oferowanych przez producentów okien lub dystrybutorów. Wszelkie informacje na temat typu, wymiarów, modelu, wariantów szybowych znajdziemy na tabliczce znamionowej danego okna. Dzięki temu dużo łatwiej jest sprzedawcy odnaleźć potrzebny nam model uszczelki, mamy wtedy pewność, iż zakupiony produkt będzie identyczny pod względem dopasowania oraz jakości. Jeżeli nabyliśmy odpowiedni zestaw uszczelek to możemy przystąpić do montażu.

Wymieniamy uszczelki

W wielu skrzydłach okiennych znajdują się dwa typy uszczelek. Jedne występują w formie długich taśm, które przycina się w trakcie instalacji na wybraną długość odpowiadającą obwodowi skrzydła.  Dobrym sposobem oceny potrzebnej długości jest wyjęcie starej uszczelki i przyłożenie jej do taśmy, następnie wystarczy przyciąć ją na identyczny wymiar. Czasem też nie ma tejże konieczności, ponieważ producenci potrafią na podstawie tabliczki znamionowej ocenić potrzebną nam długość. Kolejny typ uszczelek występujących w oknach to taśmy zgrzewane, które kupuje się zgodnie z określonym rodzajem okna. Wszelkie informacje na ten temat znajdziemy na tabliczce znamionowej. Istnieją też na rynku okna, które uniemożliwiają łatwą wymianę we własnym zakresie. Niekiedy musi wykonać to serwisant, szczególnie w przypadku okien zabudowanych, gdzie niezbędne może okazać się wyjęcie całego skrzydła okna. Jeżeli jednak mamy okna z możliwością naprawy we własnym zakresie to wystarczy wypełnić tylko kilka prostych kroków:

I – Usuwamy zużytą uszczelkę, najczęściej wystarczy tylko jej wyjęcie. Wiele typów jest zwyczajnie włożone we wrąb ramy, niekiedy potrzebne jest usunięcie zszywek mocujących je na swoim miejscu. Warto robić to uważanie, aby nie uszkodzić całkowicie uszczelki. Materiał zdjęty z całości bez przerwania się dużo łatwiej jest zmierzyć w celu dopasowania nowej uszczelki.

II – Wszystkie szczeliny po zdjęciu uszczelki dokładnie oczyszczamy z brudu oraz pyłu. Jeżeli mamy to za sobą to możemy przystąpić do wkładania nowych uszczelek, które zwykle mocuje się na wcisk. Wystarczy użyć tylko trochę siły, jeżeli były to uszczelki mocowane zszywkami to będzie konieczność użycia zszywek.

III – Jeżeli okno posiada wbudowany dodatkowy kanał to możemy pokusić się o dołożenie jeszcze jednej uszczelki, która poprawi właściwości termiczne okna. Wówczas nawet, gdy po latach zużyje się jedna uszczelka to straty ciepła nie będą tak duże.

Czytaj też o bramach do hali przemysłowych.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.