Nieszkodliwe materiały budowlane. Co służy zdrowiu, a co nie?

2018-08-19

Dobierając materiały wykorzystywane przy stawianiu i wykończeniu domu należy zadać sobie pytanie, czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Oczywiście materiały dostępne w sprzedaży są przebadane pod kątem szkodliwości i dopuszczone do użycia. Zwykle wszelkie możliwe zagrożenie dla zdrowia jest zawarte na karcie produktu, gdzie wskazane są sposoby na ochronę samego siebie np. maseczki przy zacieraniu ścian. Najbezpieczniejsze są oczywiście materiały naturalne np. drewno, bloczki oraz cegły wapienno – piaskowe. Przyjrzymy się teraz sposobom w jakie szkodą oraz metodom zabezpieczenia się przed szkodliwym działaniem. 

Wśród materiałów zawsze znajdą się takie, które w pewnym stopniu mogą oddziaływać na nasze zdrowie. Niektóre są niebezpieczne tylko w momencie ich stosowania, gdzie wystarczy jedynie założyć odpowiednią odzież ochronną, rękawice, maseczki, okulary. W innych wypadkach oddziaływanie materiałów na ludzki organizm może funkcjonować przez długi czas. Zwykle obecność środków chemicznych w strukturze materiału jest niewielka, a więc samo stężenie nie jest bardzo groźne. Gorzej, gdy trafimy na produkty gorszego gatunku od nieznanego nam dostawcy. Wtedy nie mamy żadnej pewności do do składu i oddziaływania. Jeżeli chodzi o oddziaływanie to można je w zasadzie podzielić na dwie kategorie: wpływ bezpośredni np. pyły, opary, wchłaniane przez oddychanie lub przez skórę. Najgorsze dla naszego zdrowia będą więc wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki organiczne obecne w farbach, chlorek winylu w panelach, oknach, czy formaldehydy obecne w płytach drewnopodobnych. 

Niebezpieczne mogą być także wszelkie domieszki utwardzaczy, czy barwników. Wśród materiałów pylących wciąż króluje azbest obecny na starych konstrukcjach dachowych. Jego szkodliwość jest od dawna potwierdzona, jego to materiał rakotwórczy. Miejmy świadomość, że niektóre materiały mogą powodować niebezpieczeństwo poprzez promieniowanie, ale ich ilość w sprawdzonych materiałach nie ma wpływu na ludzki organizm. Trzeba też uważać jeśli chodzi o przechowywanie materiałów oraz warunki w budynku. Niekiedy naturalne materiały jak surowe drewno, czy tynk organiczny staje się siedliskiem mikroorganizmów mogących prowadzić do wielu chorób. Jak więc widzimy diabeł tkwi w szczegółach. Bardzo zdrowe materiały to przede wszystkim te, gdzie udział chemii w procesie technologicznym jest znikomy. Wszelkiej maści silikaty, drewno suszone komoro oraz beton komórkowy. Ten ostatni zawiera co prawda domieszki produktów spieniających oraz detergentów, ale nie występują one w szkodliwym stężeniu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.