Podłoga w kotłowni i garażu. Co wybrać?

2018-08-24

Jeżeli chodzi o garaż oraz kotłownię to często poszukiwanym rozwiązaniem jest podłoże cechujące się jak najlepszą wytrzymałością na uszkodzenia oraz trwałością przez wiele lat. Kwestie praktyczne oraz cena mają niemałe znaczenie, można też bez problemu znaleźć podłoże będące zarazem korzystne cenowo jak i estetyczne przez wiele lat. 

Posadzka z betonu

Popularnym wyborem jest obecnie betonowa posadzka, która charakteryzuje się zarówno wytrzymałością, jak i odpornością na zabrudzenia. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia będą pojawiać się w garażu oraz kotłowni. Posadzka będzie ciągle narażona na z ślady pojazdów, plamy smaru i oleju, ślady kosiarki oraz błotem noszonym w czasie zimy oraz jesieni. Wszelkie plamy nie łatwo jest usunąć, więc betonowo posadzka wykonana z masy samopoziomującej będzie bardzo dobrym wyjściem. Należy tylko ją lekko przeszlifować, a powierzchnię można pokryć specjalnym preparatem na bazie akrylu i silikonu lub środkiem epoksydowym. Tego typu farbę nakłada się na czysty beton przy użyciu pędza, bądź wałka, którymi kładziemy dwie warstwy. Trzeba też wiedzieć o określonym czasie schnięcia, a czasem potrzebnie wcześniejszego gruntowania podłogi. Bez względu na rodzaj użytej farby konieczna będzie okresowa renowacja i powtórka całego procesu co zapewni piękną podłogę przez cały okres użytkowania.

Posadzka żywiczna

Kilkanaście lat temu posadzki żywiczne z dodatkiem epoksydów i poliuretanów były stosowane wyłącznie w obiektach przemysłowych. Aktualnie dostrzec można także popularność tegoż rozwiązania w tradycyjnych domach jednorodzinnych. Tak wykonana podłoga jest odporna na uszkodzeniach mechaniczne w tym ścieranie oraz nacisk. Dodatkowo posadzce żywicznej nie straszny jest kontakt z chemią np. smarami, olejami, preparatami czyszczącymi. Położenie takiej warstwy lepiej jest zlecić fachowej firmie budowlanej. Własnoręczne wykonanie może nie być tak estetyczne, może też nie spełniać parametrów zawartych w opisie. Wynika to m.in. ze sposobu przygotowania żywicy epoksydowe polegającej na wymieszaniu niezwykle dokładnie określonych składników, a później położeniu posadzki w ciągu określonego czasu. Posadzka żywiczna schnie sporo dłużej od betonowej i wymaga cierpliwości kilku dni na dokładne związanie. Podobnie wygląda proces jej wylewania, który jest złożony z kilku etapów trwających do kilku dni. Pierwszy etap to aplikacja warstwy gruntującej, następnie uszczelniającej oraz zasadniczej. Zrobiona przez fachowca posadzka żywiczna powinna być idealnie gładka i nie wymaga specjalnego konserwowania przez cały okres użytkowania. Taka posadzka może służyć dzielnie przez wiele lat.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.