Sito budowlane, ogrodnicze do przesiewania piasku. Do czego jeszcze służy?

2018-05-09

Wśród niezbędnych narzędzi używanych na budowie znajdziemy chociażby drabiny, betoniaki, koparki i nie tylko. Z takich potrzebnych często narzędzi zdarzają się też takie, o których słyszy się raczej rzadko w kontekście prowadzenia prac budowlanych, czy ogrodowych.  Jednym z nich jest sito budowlane, które bardzo usprawnia pracę w przypadku potrzeby przesiania wszelkiego rodzaju materiałów. 

Sito budowlane to tak naprawdę siatka naciągnięta na stelaż. Taka konstrukcja umożliwia przesianie ziemi, piasku, materiałów tynkarskich, czy żwiru. Dzięki niemu uzyskamy materiał wolny od grudek, gdyż oddziela on suche produkty od wilgotnych, pozostawiając przesiany materiał bez zanieczyszczeń. Zaletą sita budowlanego jest uzyskanie materiałów o lepszej konsystencji, produktów czystych i równych. W sklepach znajdziemy narzędzia złożone z ze stelaża i siatki marszczonej przemysłowo. Niewielkie dziurki w siatce mimo swoich rozmiarów nie zapychają się i takie urządzenie radzi sobie nawet w złych warunkach pogodowych.  Wyróżnia się dwa rodzaje sit: pionowe i poziome. Jeśli chodzi o sito poziome to piasek lub inny materiał jest podawany bezpośrednio na sito. Duże ziarna zostaną na górze sita, cała reszta niewielkich ziarenek spadnie na dół. Pionowe sito z kolei działa trochę inaczej, ale podobnie. Wrzucamy materiał na skos, tutaj zasada przesiewania wygląda w zbliżony sposób.

Wykorzystanie sita budowlanego, czy ogrodowego jest możliwe praktycznie wszędzie, gdzie istnieje potrzeba oddzielenia materiału sypkiego od reszty zanieczyszczeń i grudek. Znajdziemy w sprzedaży sita o różnych rozmiarach oczek, dzięki czemu mogą być one z powodzeniem wykorzystywane nie tylko na budowie, ale i w ogrodzie, czy w czasie prac na roli. Przykładów zastosowania jest wiele, gdyż możemy korzystać z sita budowlanego dla przesiania żwiru i piasku potrzebnego do zrobienia betonu, w przypadku zapraw cementowych, czy też do przesiewanie zbóż.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.