Czy dom modułowy to dobry wybór? Zalety, producenci, projekty.

2018-05-08

Jeżeli chodzi o dostępne rozwiązania budowlane to rynek jest pełen ułatwień dla osób, które chcą zbudować dom zdecydowanie szybciej niż postawienie standardowej konstrukcji betonowej. Popularność domów modułowych napłynęła do Polski z zagranicy, to właśnie tam ludzie coraz częściej decydują się na postawienie domu w ciągu jak najkrótszego czasu. Taki sposób budowanie to również dobre rozwiązanie w przypadku osób, które w wyniku klęsk żywiołowych straciły dom. Wtedy takie domy są wybawieniem, gdyż powstają bardzo szybko. W związku z tym rozwinął się też cały rynek gotowych konstrukcji szkieletowych budowanych jako duże budynki handlowe, obiekty szkolne, ale także domy modułowe. Jakie są zalety tego rozwiązania? 

Pierwszym plusem takiej konstrukcji jest czas budowy, który jest krótszy ze względu na zastosowanie gotowych elementów produkowanych w fabrykach. Takie gotowe części transportowane są do miejsca docelowego, gdzie następuje montaż. Przy dobrych warunkach pogodowych taki budynek można postawić nawet w kilka tygodni. Nie ma też problemu jeśli chodzi o powiększenie w przyszłości przestrzeni życiowej np. pojawienie się kolejnego dziecka. Dużym ułatwieniem tak stawianych konstrukcji jest brak wyjątkowych warunków dotyczących budowy na określonym podłożu. Dom modułowy nie boi się terenów piaszczystych, czy podmokłych. Ponadto jeśli znudzi się nam mieszkanie w tym samym miejscu od lat, taki dom bez problemu rozbierzemy i całą konstrukcję przewieziemy na inną działkę. Zwykle tańsze są też wszelkie prace, włącznie z zakupem niezbędnych materiałów.

W internecie i wśród osób nieznajomionych z nowoczesną technologią krążą mity, że dom modułowy jest zupełnie niewytrzymały na warunki atmosferyczne i ewentualne zagrożenia. Dzisiejsze rozwiązania bez problemu zapewniają podobną wytrzymałość do zwykłego betonowego budynku. Dom modułowy wbrew pozorom jest odporny na działanie ognia i jest w stanie oprzeć się płomieniom przez blisko 45 minut. Co więcej jeśli tylko część elementów została zniszczona to łatwiej jest je wymienić.

Dostępność projektów

Na rynku pełno jest różnych projektów domów modułowych w różnych konfiguracjach. Możemy wyróżnić domy kilkupiętrowe, parterowe o bardzo estetycznych kształtach. Tego typu rozwiązania są znane od lat w państwach takich jak Norwegia, czy Islandia, gdzie budownictwo modułowe jest wciąż popularne. Jeśli spojrzymy na warunki tam występujące i to, że tak stawiane domy dają sobie radę przez lata to mamy gotowa odpowiedź na tytułowe pytanie. Jeśli mamy w marzeniach dom modułowy to nie wahajmy się zrealizować jego budowy. Zobacz także: Jak zrobić fundamenty krok po kroku?

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.