W tym artykule przyjrzymy się charakterystyce żarówek, które zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Wszystko to za sprawą ceny oraz wydajności, gdyż każdy właściciel domu lub mieszkania chce oświetlić pomieszczenia w jak najlepszy sposób przy zachowaniu możliwie niskich kosztów eksploatacji. Ponadto żarówki LED sprawdzają się przy wszelkiego rodzaju zabudowie kuchennej, korytarzach i nie tylko. Jak wykonane są te świetlówki i czym się charakteryzują?
Wewnątrz zwykle niedużej konstrukcji znajdują się diody świecące wykonane na bazie półprzewodników p oraz n. Powstające napięcie kierunkowe transportuje elektrony, które to przemieszczają się między półprzewodnikami, co daje widzialną emisję światła dla ludzkiego oka. Barwa takiej żarówki LED zależy więc od wyboru półprzewodnika i jego dopasowania, podobnie wygląda kwestia emisji długości fal świetlnych. Podobnie jak w przypadku świetlówek energooszczędnych tak i tutaj mamy do wyboru pełen zakres barw od ciepłych do zimnych oraz wysoki wskaźnik ich oddawania na poziomie minimum 80. W stosunku do tradycyjnych żarówek, oświetlenie LED cechuje się dużo lepszą żywotnością i energooszczędnością. Możemy tu znaleźć dobre żarówki oznaczone klasę energetyczną A oraz A+, znajdziemy jednak już nawet modele o podwyższonej efektywności A++. To właśnie żarówki LED w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami dają oszczędność na poziomie do 90%.
Dużą zaletą ledowego oświetlenie jest trwałość diod, które mogą świecić nieprzerwanie przez 15 do 100 tys. godzin. Nawet nieco zużyte diody nie zgasną nagle, tylko będą świeciły z coraz mniejszą emisją świetlną. Jeżeli producent zadbał o dobrej jakości sterownik to w zasadzie nie ma problemu z wielokrotnym i częstym włączaniem i wyłączniem żarówki. Ważną zaletą jest automatyczne włączanie się żarówki na pełną moc. Tego typu żarówki trudno też uszkodzić mechanicznie, są one odporne na wstrząsy, ponadto nie emitują promieniowania podczerwonego. Warto jednak wybierać żarówki wysokiej klasy, gdyż najtańsze produkty oferują nie tylko gorszej klasy produkty o mniejszej wytrzymałości. Już teraz dostępne są badania wskazujące na szkodliwość najtańszych żarówek LED na ludzkie oczy.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.