Koszt ocieplenia poddasza – wełna czy pianka PUR?

2018-12-01

Budując dom warto pomyśleć o skutecznej izolacji. Istnieją osoby, które twierdzą, że klimat się ociepla i nie warto inwestować w izolacje dachu, jednak musimy pamiętać, że izolacja jest nam potrzebna nie tylko zimą, ale także latem. Na tym polu dobrze wypada pianka PUR – dowiemy się także jakie są koszty ocieplenia poddasza pianką, i o tym, czy na pewno pianka poliuretanowa jest droższa niż wełna.

Jednak cały czas najpopularniejszym materiałem do ocieplenia poddasza jest wełna mineralna. Tutaj producenci dbają o to, aby wykonawcy odnosili dodatkowe korzyści z tego tytułu, że polecają wełnę czy jak inni nazywają – watę. W przypadku pianek poliuretanowych jest zupełnie inaczej. Producenci pianek PUR nie reklamują raczej swoich produktów. Warto wiedzieć, że są to przeważnie dość duże firmy, które obsługują wiele segmentów rynku, w końcu poliuretany to nie tylko izolacje, ale także odzież, obuwie, sprzęt AGD czy ogromny przemysł meblarski. Pianki służące do ocieplania poddaszy to tylko niewielki procent całości produkcji.

Czy jednak nie warto zastanowić się nad wykonaniem izolacji pianką? Pomijając jej atuty takie jak trwałość, szybkość wykonania, czy też szczelność, warto również przeanalizować koszt ocieplenia poddasza pianką. Wydaje się, że przy rosnącym deficycie pracowników budowlanych pianka PUR może stać się niebawem najważniejszym materiałem do ocieplania poddaszy również ze względu na koszty – trudno bowiem znaleźć fachowca, który poprawnie ułoży nam wełnę w cenie ok. 15 zł/m2. Firmy i osoby, które się tym zajmują na poważnie, robią to zgodnie ze sztuką i dbałością o szczegóły, za ocieplenie poddasza wełną żądają niekiedy kwot powyżej 20 zł/m2, a zdarzają się również dachy, które mogą kosztować nawet i 40 zł/m2. Dlaczego tak się dzieje? Trzeba zdać sobie sprawę, że wykonanie izolacji w poprawny sposób jest po prostu pracochłonne.

Jeżeli teraz do tych cen robocizny dodamy koszty materiału, zakup wełny, folii i dodatkowych elementów do wiązana wełny to może okazać się szybko, że osiągniemy koszt większy niż 50-60 zł/m2. Musimy pamiętać także o tym, że kupujemy tutaj materiał z pewnym zapasem a potem wyrzucimy ścinki i to co zostanie nam w paczkach.

Jak to jest w przypadku kosztu ocieplenia poddasz pianką? Tutaj sprawa jest nieco łatwiejsza: po wycenie firma przyjeżdża na miejsce i z reguły, w ciągu jednego dnia wykonuje taką izolacje. Koszt ocieplenia pianką jest podobny do kosztów ocieplenia wełną, z tym, że tutaj ilość odpadów jest minimalna, nie musimy kupować i transportować materiałów, obliczać ile zużyjemy – wszystko załatwia firma. Jest to więc rozwiązane bardzo wygodne.

Gdy przeanalizujemy rynek usług związanych z wykonywaniem izolacji natryskowych piankami otwarto komórkowymi to okaże się, że cena od 55 do 65 zł za m2 jest jak najbardziej realna. To prawda, że w ostatnich latach ceny za ocieplenie pianką znacznie spadły, może dlatego, że i sama usługa stała się bardziej popularna. Dokładnie przeliczając wszystkie koszty ocieplenia – pianka PUR może okazać się nawet tańsza, szczególnie przy dachach kopertowych, gdzie mamy potrzebę dość precyzyjnego ułożenia izolacji w różne zakamarki.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.