Wybieramy bezpieczny napęd do bramy garażowej.

2021-02-17

Wybór odpowiedniego siłownika do bramy garażowej zapewnia bezawaryjną pracę systemu przez wiele lat. Pierwszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę jest typ posiadanej bramy. W zależności od tego czy posiadamy bramę segmentową, uchylną, otwieraną bocznie, pionowo, czy też rolowaną, trzeba dobrać odpowiedni zestaw.

Podstawowe zasady doboru oraz bezpieczeństwo bram garażowych

Jeżeli chodzi o bramy rolowane to mamy tu do czynienia z mechanizmem zintegrowanym z wałem. Siłownik jest tu odpowiedzialny za nawijanie płaszcza bramy na wał. W przypadku bram otwieranych ku górze wykorzystuje się montaż napędu z szyną zlokalizowaną pod sufitem. Podobnie ma się sprawa bram segmentowych otwieranych do boku, tutaj napęd montuje się po jednej ze stron. W przypadku problemów z doborem odpowiedniego siłownika, sprawę dobrze jest skonsultować z fachowcem zajmującym się na co dzień montażem. Silny napęd to nie jedyny wymóg, który trzeba uwzględnić przed zakupem. Nie bez znaczenia są kwestie bezpieczeństwa. Wysokiej klasy urządzenie powinno w razie natrafienia na przeszkodę zatrzymać mechanizm tak, aby osoba znajdująca się w pobliżu nie ucierpiała. Podobnie zresztą w przypadku nie do końca schowanego w garażu auta. Co ciekawe, nowoczesne konstrukcje spełniają normę PN EN 12453. W skrócie mówi ona o maksymalnej sile statycznej, która może być generowana przy krawędzi bramy w stosunku do napotkanej przeszkody. Reasumując, w razie znalezienie się pod zamykającą bramą zwierzęcia domowego napęd zostanie zatrzymany. Czujnik dynamometryczny montowany jest obecnie w każdym napędzie. Jest on odpowiedzialny właśnie za zatrzymanie automatyki w razie potrzeby.

Automatyka do bram – dodatkowa ochrona

W zależności od potrzeb możemy wybrać dodatkowe zabezpieczenia przy zamykaniu i otwieraniu bramy. Wśród elementów chroniących możemy wymienić m.in. Fotokomórki, czujniki fotooptyczne, czujniki radarowe. Pierwsze dwa unieruchomią bramę znacznie wcześniej, ostatni z kolei powiadomi światłem ostrzegawczym o pracującym napędzie. Osoby zainteresowane zwiększeniem bezpieczeństwa mogą postawić na dodatkowe elementy takie jak: zabezpieczenie przed włamaniem oraz automatyczne ryglowanie skrzydła w momencie braku dostępu do energii elektrycznej. Wśród rozwiązań zwiększających komfort użytkowania możemy też wymienić urządzenia takie jak: piloty zdalnego sterowania, klawiaturę na kod, zestaw akumulatorów awaryjnego zasilania przy braku prądu oraz system rozryglowania awaryjnego.

Napęd linowy paskowy oraz napęd na łańcuchu

Napęd paskowy jest częściej wybieranym rozwiązaniem ze względu na wygodę użytkowania. W odróżnieniu od napędu na łańcuchu nie ma potrzeby regularnej konserwacji, a samo urządzenie pracuje znacznie ciszej. Siłownik posiada rozwiązanie samonapinające, udział użytkownika jest tu więc ograniczony do wciśnięcia przycisku na pilocie. Dowiedz się więcej pod hasłem: automatyka do bram Ostrołęka.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.