Jakie błędy mogą zdarzyć się podczas remontu domu, mieszkania?

2021-04-27

Słowo „remont” może wywoływać ciarki na plecach wśród osób, które miały już do czynienia z fachowcami. Błędy w trakcie prac budowlanych są rzeczą ludzką, ale mogą przysporzyć sporo problemów nie tylko estetycznych, ale też praktycznych, finansowych. W tym artykule przyjrzymy się błędom, które wcale nie są rzadkością. Znajomość podstawowych błędów może nam pomóc w przyszłości. 

Pomiary, wyburzanie ścian w domu

Pośpiech i brak doświadczenia wśród firm monterskich może skutkować błędami pomiarowymi. Życiowy przykład to niedokładne pomiary przestrzeni pod meble kuchenne. Nagle okazuje się, że wyznaczone miejsce na lodówkę lub kuchnię gazową jest zbyt wąskie i trzeba będzie zmieniać pierwotną koncepcję. Błędy w tym zakresie wynikają też ze zbytniej ufności firmy w plany przekazane przez dewelopera. Należy przypilnować, aby monterzy sami wykonali pomiary zamiast polegać na innych. Kolejna kwestia to brak uważności przy wyburzaniu prowadzonym wewnątrz budynku. Jeżeli uszkodzimy newralgiczne elementy konstrukcyjne to musimy się liczyć z ogromnymi stratami i problemami z ponownym przywróceniem pierwotnej wytrzymałości ścian. Wystarczy pomyśleć jak mogłoby się skończyć wyburzenie ściany nośnej w mieszkaniu w bloku, nad którym znajdują się pozostałe lokale. Znaczenie ma również wybór technologii przy budowie zupełnie nowych ścian. Trzeba sprawdzić, które ściany muszą być dodatkowo wzmocnione. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie zlokalizowane będą instalacje o dużej wadze. Przykład błędnego podejścia do sprawy: montaż ciężkiej zabudowy wiszącej na ścianie niedostosowanej do utrzymania ciężaru skutkował oderwaniem się konstrukcji wraz z tynkiem. Strach pomyśleć co stałoby się w sytuacji, gdyby w pobliżu stało dziecko.

Rozkład gniazd elektrycznych, wybór kolorystyki pomieszczeń

Podejmując decyzję o zmianie położenia gniazd musimy zwrócić uwagę na położenie mebli oraz urządzeń. Może się okazać, że po zmianie planu zagospodarowania przestrzeni dawne gniazda zostaną zasłonięte przez chociażby szafki kuchenne, czy łóżka. Znaczenie ma też wybór stylistyki gniazda, zbyt wypukłe na zewnątrz konstrukcje mogą uniemożliwiać dosunięcie urządzeń AGD do ściany. Równie problematyczny może okazać się wybór właściwego koloru ścian w pomieszczeniach. Gotowe wzorniki w sklepach w żadnym stopniu nie oddają finalnego wyglądu kolorystyki na ścianach. O odbiorze określonej barwy decyduje wiele czynników: technika nakładania farby, czy dostęp do światła naturalnego lub wyłącznie sztucznego. Warto więc przed decyzją o malowaniu dokonać kilku prostych prób w różnych warunkach, aby poznać rzeczywistą barwę ściany w pomieszczeniu. Błędy mogą też wynikać z pośpiechu. Spodobał nam się określony kolor, spisaliśmy błędnie jedną z cyfr oznaczających wybrany kolor i problem gotowy. Marzył nam się paryski błękit, a otrzymaliśmy zgniłą wojskową zieleń!

Układanie płytek, pochopne wydawanie pieniędzy, zakupy przez internet

Błędy firm budowlanych wynikają tu często z kiepskiej komunikacji z inwestorami. Jeżeli na podłodze chcemy mieć skomplikowany wzór to musimy ten fakt ustalić bardzo dokładnie z ekipą budowlaną. Najlepszym wyborem będzie tu pokazanie gotowej wizualizacji, która unaoczni monterom finalny efekt jaki ma zostać osiągnięty. Następna sprawa to zbyt pochopne wybieranie poszczególnych rozwiązań na miejscu w sklepie. Może się okazać, że w trakcie zakupu wybraliśmy płytki oraz armaturę łazienkową zupełnie niezgodnie ze stylistyką pierwotnie określoną. Nie dajmy się także skusić na niższe ceny materiałów dostępnych w sklepach internetowych. Jeżeli nie możemy obejrzeć towaru na żywo to może okazać się, że po przybyciu na miejsce produktów nie spełniają one naszych założeń estetycznych. Zdjęcia w sieci mogą znacząco odbiegać od rzeczywistego wyglądu, a niekiedy i wyznaczonej wcześniej jakości. Psikusa może nam sprawić także montaż dwóch zupełnie różnych urządzeń. Przykład? Zakup baterii umywalkowej oraz samej umywalki dwóch różnych producentów. Przy montażu może okazać się, że nie będziemy w stanie dopasować obu elementów.

Niestosowanie się do instrukcji producenta

Producenci materiałów budowlanych dołączają kartę techniczną lub instrukcję obsługi do poszczególnych rozwiązań. Może się zdarzyć, że niedoświadczona firma budowlana zignoruje zupełnie zalecenia i rozpocznie pracę zgodnie z własnymi widzi mi się. Wówczas możemy nie tylko zmarnować materiał, ale też narazić się na poważne problemy. Przykład? Malowanie bez wcześniejszego gruntowania ścian, czy też montaż złożonych elementów, które po krótkim czasie użytkowania przestają działać prawidłowo. Znajdź sprawdzonego wykonawcę: usługi budowlane Ostrołęka.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.