Wiercenie w płytkach ceramicznych, gresowych. Co jest potrzebne?

2018-10-03

Wywiercenie otworu płytkach ceramicznych to rzecz niełatwa jeżeli nie posiadamy do tego odpowiednich narzędzi. Oczywiście nie chodzi tu o jedynie o wiertarkę, ale inne przyrządy umożliwiające wykonanie otworu montażowego. Dzięki temu na ścianie z płytek w łazience możemy powiesić szafkę, półkę lub lustro. Zwykłe wiertło nie wystarczy, gdyż może prowadzić do pęknięcia płytki i uszkodzenia powierzchni. Tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć za wszelką cenę. Co więc jest niezbędne? 

Pierwsza kwestia to dobór wierteł, należy kupować modele przeznaczone wyłącznie do pracy z płytkami ceramicznymi. Jeżeli jest to gres to konieczny będzie zakup wiertła diamentowego o wysokiej klasie, które będzie w stanie „przedrzeć” się przez materiał bez jego uszkodzenia. Do płytek stosujemy wiertła zwykłe lub SDS, których ostrza mają kształt łopatki. Dzięki temu łatwiej i dokładniej wykonamy otwór, takie wiercenie będzie niezwykle precyzyjne. Inny kształt mógłby prowadzić do wyszczerbienia się brzegów w otworach. Wiercenie w płytkach kamiennych może być wykonane także za pomocą wiertła o tradycyjnym kształcie, powierzchnia narzędzie powinna być jednak pokryta powłoką korundową lub z węglików spiekanych. Kolejnym narzędziem jest wycinak do glazury wykonany z metalu, który swoim wyglądem przypomina cyrkiel. Umożliwia on oznaczenie środka otworu w prosty sposób, następnie ramieniem tnącym przycinamy otwór o wybranej wielkości. Jest to możliwe dzięki regulowanym ramieniu, samo narzędzie możemy podłączyć do wiertarki. Dzięki temu możemy wykonywać całkiem spore otwory nawet do 8-10 centymetrów. Kiedy już mamy nacięte miejsce to otwór wybijamy przy użyciu gumowego młotka.

Kolejne narzędzie to otwornica, którą montuje się w uchwycie wiertarki. Przy jej pomocy wykonamy drobny otwór o niewielkiej średnicy. Otwornice nie są regulowane, wymagają więc zakupu odpowiedniego wymiaru dla naszych potrzeb. Ostrza w otwornicy są zawsze wykonane na bazie proszku diamentowego lub korundowego, który zapewnia dokładne i pewne cięcie. W sprzedaży istnieje też odmiana otwornic zasilanych prądem, umożliwiają one zrobienie w płytkach otworu o większej średnicy. Zobacz także: Usuwanie wykładziny dywanowej, PCV.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.