Wentylatory wyciągowe dla wentylacji grawitacyjnej. Jakie rodzaje wyróżniamy?

2020-02-20

Prawidłowa i regularna wymiana powietrza w budynkach to podstawa. Mówiąc o komforcie nie sposób nie uwzględnić systemów wentylacji, które dbają o zachowanie optymalnych warunków w pomieszczeniach. Dzięki ich działaniu pozbywamy się z pomieszczeń kurzu, dwutlenku węgla, groźnych dla zdrowia substancji chemicznych, czy wilgoci. Wilgoć jest wrogiem każdego domu, gdyż źle działająca wentylacja przyczynia się do pogorszenia warunków, co z biegiem czasu skutkuje powstawaniem zawilgoceń i rozwojem pleśni oraz grzybów. 

Wentylacja grawitacyjna – prosta, lecz niedoskonała

Wentylacja grawitacyjna to najbardziej znana technologia wykorzystywana szeroko zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i siedzibach firm. Jej działanie opiera się na naturalnym zjawisku konwekcji, gdzie powstająca różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku prowadzi do ruchu powietrza z budynku i do budynku. Najprościej mówiąc, ciepła powietrze z pomieszczeń dzięki niższej gęstości kierowane jest ku górze. Kanały wentylacyjne oraz ciąg kominowy pozwalają na pozbycie się powietrza w pomieszczeń. Napływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej jest generowany dzięki nieszczelnościom konstrukcyjnym np. drzwi i okien. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wysoką szczelnością w budynku, konieczny jest montaż nawiewników w ścianach bądź ramach okiennych. Wysoka skuteczność wentylacji naturalnej jest możliwa szczególnie w okresie zimowym, kiedy różnica temperatur jest największa. Trudno jednak mówić o skutecznej wentylacji pomieszczeń w okresie wiosennym i letnim, kiedy działanie systemu jest mocno ograniczone. W skrajnych przypadkach może dojść do cofania się powietrza, które zamiast wydostawać się z budynku, wciąż po nim krąży. Wsparciem może być tu regularne otwieranie okien, lecz i to nie zawsze przynosi zamierzony rezultat.

Wentylatory wyciągowe – wsparcie dla systemu wentylacji

Rozwiązaniem usprawniającym nieco pracę wentylacji grawitacyjnej mogą być wentylatory wyciągowe. Są to niewielkie urządzenia zasilane prądem, które montuje się przy wlocie kanału wentylacyjnego lub wewnątrz kanału wentylacyjnego. Te pierwsze są montowane zamiast kratki wentylacyjnej i możemy je dopasować do stylistyki pomieszczenia. Znajdziemy urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych, ale też stali nierdzewnej. Producenci oferują dwa rodzaje urządzeń: wentylatory osiowe i wentylatory promieniowe. W pierwszych powietrze kierowane jest wzdłuż osi, gdzie zainstalowany został wirnik. W drugich zaś powietrze przepływ prostopadle do osi, gdzie zlokalizowany jest wirnik. Klienci wybierają najczęściej wentylatory osiowe, które dostosujemy z powodzeniem do większości kanałów wentylacyjnych. Wentylatory promieniowe są rozwiązaniem dla wymagających pomieszczeń, gdzie niezbędne jest wygenerowanie silnego ciśnienia statycznego. Wydajność widać także po odległości, na którą możliwe jest przetransportowanie powietrza. W przypadku wersji osiowej jest to w granicach 10 metrów, natomiast wersja promieniowa jest w stanie przetłoczyć powietrze na odległość do nawet 100 metrów.

W miejscach takich jak łazienki wykorzystywane są wentylatory odporne na zwiększoną ilość wilgoci w powietrzu. Są one często dodatkowo zabezpieczone w celu ochrony silnika przed szkodliwym działaniem wody. Samo sterowanie urządzeniem może odbywać się manualnie z użyciem włącznika lub automatycznego, w którym ustawiamy czas lub porę działania. Profesjonalne modele posiadają również dodatkowe czujniki sprawdzające stopień wilgotności. Pozwala to na uruchomienie wentylatora wyciągowego po przekroczeniu pewnej granicy.

Czy wentylatory wyciągowe mają jakieś wady?

Montaż wentylatora wyciągowego nie zawsze będzie skutecznym rozwiązaniem, co wynika z budowy i charakterystyki pracy urządzeń. Instalacja dodatkowego systemu wspierającego pracę wentylacji grawitacyjnej może przyczynić się do zaburzenia wymiany powietrza w budynku. Jak to możliwe? Kiedy wentylatory są wyłączone, blokują one naturalne procesy transportujące powietrze na zewnątrz i do wewnątrz budynku. Znacznie bardziej skuteczną alternatywą jest wentylacja mechaniczna, która nie posiada wad wentylacji grawitacyjnej oraz wentylatorów wyciągowych.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.