Praca na budowie to nie tylko malowanie, stawianie szalunków, czy praca na wysokościach. Często pracownicy muszą posiadać umiejętności korzystania z wielu różnych urządzeń. Takim urządzeniem jest wciągarka budowlana, która umożliwia szybki i łatwy transport narzędzi oraz materiałów na kolejne piętra budynku. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie ułatwiające wiele prac, ale trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności, od której zależy brak wypadków w pracy.
Trzeba pamiętać, iż należy korzystać z wciągarki zawsze po odbyciu specjalnego szkolenia. Osoba musi mieć świadomość zarówno możliwości, jak i ewentualnych zagrożeń związanych z pracą przy takiej maszynie. Niewykwalifikowany pracownik może bardzo szybko spowodować zagrożenie dla siebie samego, a co gorsza dla innych osób znajdujących się na terenie budowy. Problem ten nie istnieje w przypadku dużych zakładów budowlanych, gdzie przeszkolenie w tym zakresie posiada zdecydowana większość pracowników. Nawet jeśli takie szkolenie posiadamy to wiele nowoczesnych rozwiązań będzie się różniło obsługą. Dlatego tak istotne jest przeczytanie instrukcji dla określonego modelu. Wewnątrz często niewielkiej książeczki znajduje się szczegółowy opis nakazów, zakazów, możliwych niebezpieczeństw i zasad bezpieczeństwa. Pozwala to zachować większą uwagę, dzięki czemu nie będziemy mieli do czynienia z niepotrzebnymi wypadkami, usterkami, czy zbyt dużym przeciążeniem wciągarki. Zarówno ręczne, jak i elektryczne wciągarki linowe powinny być poddawane co jakiś czas kontroli sprawności przez wykwalifikowanego serwisanta.
Zobacz stronę: Dźwigi i Suwnice.
Poniżej umieszczamy podstawowe zasady pracy z wciągarkami budowlanymi:
• miejsca takie jak powierzchnie wyciągu, liny nie powinny być dotykane gołą dłonią
• należy zwracać uwagę, czy lina równomiernie się wyciąga i wciąga w czasie pracy wciągarki
• w przypadku opuszczania na dół ciężkich materiałów, na dole budynku nie mogą znajdować się ludzie. Dopiero po ich zejściu można przystąpić do transportu narzędzi.
• podany przez producenta maksymalny udźwig nie może być nigdy przekraczany
• błędem jest pociąganie za linę z materiałami, może wówczas dojść do wypadku lub uszkodzenia wciągarki
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.