Zalana piwnica, wilgoć w piwnicy latem. Jak tego uniknąć?

2018-05-05

Osoby posiadające dom prędzej, czy później zaczną zastanawiać się nad odpowiednim zabezpieczeniem piwnicy przed wtargnięciem do niej wody. Gdy już to się stanie może być zbyt późno, woda dostanie się do pokojów, a ciągła obecność wilgoci w piwnicy może przyczyniać się do naruszenia murów i kruszenia się konstrukcji. Występująca woda może wynikać z braku stosownej izolacji, awarii sieci wodociągowej, częstych i obfitych opadów deszczu, rosnącego poziomu wód gruntowych, czy terenu spychającego wodę pod powierzchnię. 

W celu uniknięcia niepotrzebnych sytuacji związany z wilgocią trzeba odpowiednio zabezpieczyć piwnicę. Jeżeli nigdy nie myśleliśmy nad zastosowaniem izolacji w budynku to mamy poważny problem. Usuwanie wilgoci z murów nie należy do szybkich i łatwych czynności. Izolacja to nic innego jak fachowe zabezpieczenie podłóg i ścian narażonych na wpływ wód gruntowych, które przekraczają mury. Ochronę zapewni nam wykonanie hydroizolacji, korzystne jest też otoczenie ścian zewnętrznych w fundamentach przy pomocy papy lub folii. Niezwykle istotne jest tu zadbanie o możliwie jak najmniejszy napływ wód do naszej piwnicy. Niekorzystne będą wszelkie spadki, wpychające do naszego domu wodę. Aby temu zaradzić konieczne jest wykonanie drenażu. Jest to opaska instalowana wokół budynku, która umożliwia pozbycie się niechcianej deszczówki nagromadzonej przy fundamentach. Żeby drenaż spełniał swoją rolę, należałoby przeprowadzić najpierw badanie gruntu. Pozwoli to przeanalizować aktualny poziom wód gruntowych i ewentualne dalsze prace zabezpieczające mury.

Taka opaska złożona z układu rur i odprowadzeń w postaci studzienek będzie usuwała zbyt duże ilości wody pod powierzchnię gleby, a nie do naszego domu. Należy pamiętać także o dobrym utwardzeniu terenu wokół domu. W tym celu możemy posypać istniejący teren specjalnym piaskiem, który nie chłonie tak wody jak tradycyjna ziemia. Innym rozwiązaniem jest też wykonanie spadku, który przesunie linie wodne możliwe daleko od naszej działki. Jeśli jednak z jakichś powodów nie mamy odpowiedniej izolacji i zapomnieliśmy o wszystkich wytycznych w tym zakresie to jedynym rozwiązaniem będzie korzystanie z pompy wodnej. Wodę w piwnicy trzeba jakoś usunąć, w tym celu przed domem budujemy studzienkę i stawiamy tam pompę odprowadzającą nadmiar wody. Nowoczesne pompy pozwalają zapomnieć o swoim istnieniu, gdyż mają automatyczne czujniki włączające i wyłączające urządzenie w zależności od poziomu wód gruntowych.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.