System HCH, czyli dom z perlitu. Poznaj jego zalety!

2018-07-13

Mimo, że dziecko polskich inżynierów istnieje od kilku lat to system HCH zyskał popularność za granicami Polski. Wszystko wskazuje więc na to, że rozwiązanie jest dużo chętniej stosowane w miejscach o znacznie cieplejszym klimacie. Nie jest tak jednak do końca. Budynki z perlitu są bardzo ekonomiczne i za pomocą tejże technologii dałoby się realizować podobne projekty także u nas. Tak się jednak nie dzieje zbyt często, gdyż inwestorzy są skupieni wokół materiałów sprawdzonych przez wiele lat. Czym charakteryzuje się system? 

Punktem wyjścia dla systemu HCH jest jego wykorzystanie w tradycyjnych domach jednorodzinnych. Materiał na bazie perlitu może być łączony bez korzystania z jakichkolwiek spoiw, czy też wody. Dzięki temu zyskujemy bardzo ekologiczne rozwiązanie, łatwe w wykonaniu i zarazem oszczędne. System ten cechuje się wysoką energooszczędnością oraz dużo krótszym czasem budowy samego budynku. Nie jest prawdą mit mówiący o wykorzystaniu materiału wyłącznie w strefach klimatycznych o dobrych warunkach. System HCH nie ma tu żadnych ograniczeń w postaci zmiennej pogody, podobnie jest z kosztami mającymi zmniejszyć koszt budowy. Według twórców  tej technologii nie wymaga ona montażu dodatkowej warstwy izolacji termicznej, gdyż współczynnik przenikania ciepła (U) wynosi w granicach 0,17.

Z czego wykonany jest prefabrykat w systemie HCH?

Jest to nic innego jak połączenie wody, gipsu oraz perlitu. Taki zestaw daje odporność ogniową na poziomie 1 klasy. Producenci wykonują trzy rodzaje prefabrykatów: pasywny, standardowy oraz energooszczędny. Pierwszy pokaz systemu HCH odbył się w 2012 r., przyciągnął wówczas rzeszę zwolenników, ponieważ jest to materiał prosty i zarazem oszczędny. To szczególnie uznane rozwiązanie przez inwestorów, którzy chcą w szybkim tempie stawiać budynki, umożliwiając ich oddanie do użytku. Dodatkowo system pozwala na prowadzenie prac budowlanych przez cały rok, bez konieczności przerywania działań w czasie zimy. Ponadto ściany nie muszą się osuszać, dzięki czemu można się do tak postawionego domu wprowadzić dużo szybciej. System HCH ma także pozytywną opinię Instytutu Techniki Budowlanej. Według pomysłodawców systemu takie rozwiązanie jest w przypadku budowy domu o około 30-40 tańsze.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.