Metal i klinkier – połączenie idealne?

2018-07-11

Takie zestawienie spotykamy coraz częściej zarówno w domach jednorodzinnych, ale tez i budynkach użyteczności publicznej. Łączenie tychże materiałów zapewnia nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale też doskonałe właściwości takie jak trwałość. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zestawienie klinkierowych ścian z metalowym ogrodzeniem. Czasem też łączy się drobne elementy metalowe, które bardzo ciekawie korespondują z klinkierem. Dlaczego to rozwiązanie wciąż ma tyle fanów? 

Zarówno metal jak klinkier to bardzo wytrzymałe materiały, które mogą służyć nam przez wiele lat.  Klinkier jest wypalany w temperaturze sięgającej ponad 1000 stopni Celsjusza, a dobrze dobrana domieszka piasku z gliną sprawia, że tak wytworzony materiał zyskuje nowe właściwości w postaci wysokiego stopnia twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto materiał ten jest wyjątkowo odporny na ogień, korozję biologiczną, bardzo niskie temperatury oraz grzyby i glony. Ponadto niewielka nasiąkliwość sprawia, że wszelkie zabrudzenia powstające na powierzchni można w bardzo prosty sposób usunąć przy pomocy wody. Za klinkierową ścianę zapłacimy co prawda więcej niż za zwykłą elewację tynkową, zwróci się to jednak w kosztach związanych z okresową renowacją powierzchni. Niezwykle ważną cechą cenioną przez wielu inwestorów są bardzo dobre parametry izolacyjne klinkieru. Ściana złożona z trzech warstw pełni świetną warstwę termiczną, która pozwala zachować w pomieszczeniach bardzo dobry mikroklimat. Oprócz tego nie można zapominać o właściwościach akustycznych, które ograniczają hałasy dobiegające z zewnątrz. To szczególnie ważne w budynkach użyteczności publicznej oraz domach położonych blisko głównych dróg.

W sklepach znajdziemy wiele kolorów oraz faktur klinkieru. Dzięki temu z powodzeniem połączymy tenże materiał chociażby z metalem, który tworzy ponadczasowy charakter budynku. Dodatkowo jeżeli chcemy to możemy zestawić ze sobą szkło, kamień, czy drewno z klinkierem. Takie połączenia zawsze wyglądają bardzo estetycznie i zachowują swoje właściwości przez lata.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.