Suwnice i ich rodzaje. Do czego służą i jaką wybrać?

2018-07-28

Suwnice to narzędzia, które są wykorzystywane w wielu różnych miejscach, od warsztatów przez hale produkcyjne, aż na fabrykach kończąc. Takie urządzenie pozwala na przemieszczenie materiałów w poziomie oraz pionie przy pomocy specjalnego mechanizmu podnoszenia i opuszczania. Wózek suwnicowy zwykle składa się z konstrukcji metalowej wyposażonej w dźwigar, silniki zapewniające poruszanie się urządzenia po torze jazdy oraz wciągarki. 

Dostępne na rynku rozwiązania możemy podzielić na: suwnice bramowe i półbramowe, pomostowe, konsolowe oraz specjalne. Przy wyborze rozwiązania dopasowanego do naszych potrzeb należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest udźwig, od którego zależy maksymalny ciężar materiału, który chcemy przemieścić z punku A do punktu B. Kolejne dwie kwestie to natężenie pracy oraz rozpiętość. Tutaj duże znaczenie ma wózek suwnicowy wytrzymujący określone naprężenia oraz wagę jaką jest w stanie udźwignąć. Ponadto trzeba pamiętać, iż urządzenie te nadają się zarówno do pracy wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz jeżeli temperatura nie spada poniżej -20 stopni Celsjusza. Bardzo istotne jest także sprawdzenie, czy wybrany model posiada niezbędne oznaczenie zgodne z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE, zwykle taka informacja znajduje się na urządzeniu i posiada też oznaczenie CE wraz z deklaracją zgodności.

Gdzie można wykorzystać suwnicę?

Jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Na rynku spotkamy przeróżne modele, które cechują się innymi właściwościami indywidualnymi. Suwnica może być wykonana na bazie modułów, które dopasujemy do własnych potrzeb. Nie ma więc znaczenia, czy urządzenie wykorzystujemy w hali przemysłowej, czy może na placu budowy. Wszędzie tam sprawdzają się doskonale przez swoje kompleksowe właściwości. Przykładem jest właśnie branża budowlana, gdzie wózki suwnicowe pozwalają przemieszczać i układać bardzo ciężkie materiały z miejsca na miejsce. Podobnie z marketami budowlanymi, gdzie suwnica ułatwia rozładowanie produktów.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.