Domowa przepompownia to swojego rodzaju zestaw urządzeń tworzących jeden system. Taki mechanizm umieszcza się zawsze poza domem w odległości do 10 metrów. W przypadku domów jednorodzinnych takie urządzenie wyposażone jest w jedną pompę, dla większych budynków jest to pompa podwójna. Można w zasadzie stwierdzić, że jest to zbiornik przyłączony do naszej domowej kanalizacji.
Urządzenie jest proste w swej budowie, a więc i niezbyt awaryjne. Posiada specjalny system, który wszelkie ścieki przepompowuje automatycznie, a w razie wystąpienia problemów ze spływaniem uruchamia tłok zapewniający stały przepływ nieczystości. To szczególnie istotne jeżeli chodzi o miejsca położone nietypowo, z instalacją kanalizacyjną umiejscowioną niezgodnie z prawami fizyki. Wówczas to system ciśnieniowo-grawitacyjny jest odpowiedzialny za pozbycie się wody, fekaliów itd. Jak dobrze zaprojektować przepompownię ścieków? Często jest to nie lada wyzwanie, szczególnie w momencie goniącego czasu i chęci jak najszybszej przeprowadzki do nowego domu. Projektant powinien wziąć pod uwagę nie tylko położenie domu, ale i dobór właściwych rozwiązań np. rozdzielni sterującej, czy pompy ściekowej. Układ przepływowy musi działać sprawnie, aby tak było konieczny jest fachowy montaż. Trzeba pamiętać, że umiejscowienie przepompowni powinno być rozsądne, gdyż w przypadku położenia jej na granicy działki z innym domem może doprowadzić do problemów wyjaśnianych w sądzie. Niezadowolony sąsiad ma bowiem prawo do zgłoszenia takiej instalacji, która w jego opinii została zamontowana w niezbyt dobrym miejscu.
Ile to wszystko kosztuje?
W zasadzie nie ma jednego cennika, którym można się kierować przy poszukiwaniu przepompowni dla naszego domu. Kwota zależy nie tylko od liczby urządzeń wchodzących w skład instalacji, ale też od skomplikowanego położenia samej działki i tejże instalacji. Zakres cenowy wynosi od około 3 000 zł do nawet 15 000 – 20 000 zł w przypadku pompowni sieciowych. Jeżeli wybierzemy najtańsze rozwiązanie może się okazać, że będziemy mieli nieprawidłowo działający system lub taki, którego naprawa nastarczy nam dodatkowego stresu i wydanych pieniędzy. Pamiętajmy też, że materiał z jakiego wykonano zbiornik i inne elementy ma ogromne znaczenie. Fekalia i nieczystości mogą z wiekiem prowadzić do nieszczelności całego systemu, co wiąże się z kolejnymi problemami. Dobrym wyjściem i często wybieranym są zbiorniki PEHD, która zapewniają trwałość i szczelność przez wiele lat.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.