Ogrzewanie nadmuchowe. Czym jest i jak działa?

2018-08-16

Tego typu rozwiązania są znane od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszą się dużą popularnością. Ogrzewanie nadmuchowe coraz częściej gości w polskich budynkach, gdzie stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod grzewczych. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu, poznamy jego właściwości oraz przybliżone koszty jego zastosowania w domu. 

Ogrzewanie nadmuchowe to nic innego jak system grzewczy, który działa na zasadzie rozgrzanego powietrza transportowanego przez specjalne szczeliny. Takie ciepło jest przysyłane przy pomocy przewodów połączonych w jedną sieć do wszystkich pomieszczeń w budynku. Taki system poznamy widząc kratki rozmieszczone na podłogach oraz ścianach, przez które przepływa ciepłe powietrze. Aby urządzenie mogło działać poprawnie potrzebne są kanały czerpiące powietrze z zewnątrz obiektu oraz kanały powrotne. Źródło ciepła pełnią piece pracujące na gazie płynnym lub ziemnym, oleju opałowym lub też prądzie elektrycznym. Producenci w swojej ofercie wyróżniają dwa typy pieców nadmuchowych: kondensacyjne oraz niekondensacyjne. Cechą tych pierwszych jest przede wszystkim lepsza sprawność w zakresie liczby zużytego paliwa potrzebnego do wytworzenia określonej ilości ilości ciepła. Dzięki temu mimo wyższej ceny zakupu dostajemy w zamian mniejsze koszty na codzienne zużycie. W kategorii pieców niekondensacyjnych zapłacimy taniej, gdyż proste konstrukcje kosztują w granicach 5-7 tys. zł. Natomiast piece kondensacyjne to koszt w granicach od 9-10 tys. w górę.

Jeśli rozważamy zakup takiego systemu grzewczego to warto dopytać sprzedawcę o zawartość zestawu. Dobrze jeżeli w cenie znajduje się już sterownik z opcją programowania lub sterownik tradycyjnego termostatu. W przypadku, gdy cena nie obejmuje takich opcji to musimy liczyć się z kosztem od 250 do 500 zł. Dużo droższe będą natomiast nowoczesne sterowniki wyposażone w czujnik temperatury w domu, pomiar bieżący wilgoci i opcję ustawiania różnych opcji z poziomu komputera lub telefonu. Całość, czyli ogrzewanie nadmuchowe wraz ze sterownikami może więc wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaoszczędzimy jednak na kosztach późniejszego użytkowania. Zobacz także: Podział klejów i rodzaje.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.