Odgłosy w rurach centralnego odgrzewania. Jak im zaradzić?

2018-12-18

Niepokojące strzały, huk, szum w rurach centralnego ogrzewania może prowadzić do zdenerwowania każdego właściciela instalacji. Zwykle przyczyną pojawiania się niepokojących odgłosów jest zapowietrzenie konstrukcji i tutaj należy zacząć poszukiwania źródła problemu. Podstawową kwestią jest więc odpowietrzenie wszyskich grzejników. Co jeszcze możemy zrobić? 

Wiele modeli produkowanych obecnie posiada już specjalne odpowietrzniki, które automatycznie pozbywają się z rur powietrza. Niestety mogę one ulec awarii, przez co możemy mieć do czynienia z szumem całej instalacji. Dobrym sposobem na sprawdzenie prawidłowego działania systemu odpowietrzników jest zdjęcie nakładki z urządzenia, następnie po odnalezieniu otworu dociskamy lekko iglicę przy użyciu drutu. Jeżeli pojawia się woda to oznacza, że odpowietrzniki działają prawidłowo. Rozwiązaniem profilaktycznym po epizodach z niechcianymi odgłosami jest regularne odpowietrzanie całej instalacji. Tylko wtedy mamy pewność, że bulgotanie i szum nie powrócą wraz z kolejnym sezonem grzewczym. Pojawianie się dźwięków może być też spowodowane przez niewłaściwą izolację lub cały system jest zmontowany bardzo sztywno. Może wówczas wystąpić problem z pojawiającymi się odgłosami. Często wyjściem z tej sytuacji jest użycie kształtek oraz rur wykonanych z materiałów dźwiękochłonnych. Zobacz także ciekawy portal o budownictwie: http://budujemy-przemyslowe.pl

Nietypowym problemem, który na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z odgłosami wewnątrz grzejników i rur jest przekroczenie prędkości cieczy. W przypadku budynków możliwe jest uzyskanie bardzo dużej wydajności pompy w sytuacji zaburzonego ciśnienia w rurach. Jest to spowodowane zwykle przez zakręcenie części zaworów, przez co pompa działa z podwyższoną wydajnością. Często prędkość przepływu można skorygować zgodnie z instrukcją zawartą dla określonego modelu pompy cieplnej. Ostatnim czynnikiem mogą być zabrudzenia ukryte w wymienniku cieplnym, co skutkuje nieustannym dźwięczeniem instalacji. Wówczas koniecznie jest wykorzystanie preparatów umożliwiających skuteczne pozbycie się przyczyny hałasu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.