Dostępne na rynku materiały budowlane charakteryzują się nie tylko różnymi parametrami technicznymi. Wielu producentów stara się produkować materiały bezpieczne dla naszego zdrowia, ale nie zawsze jest to możliwe. Wiele technologii wspieranych chemią może mieć poważny wpływ na samopoczucie i powstawanie chorób. Jak więc wybrać materiały budowlane dla domu bez szkody dla naszego zdrowia?
Materiały bezpieczne i te, na które trzeba uważać
Wśród materiałów w pełni bezpiecznych dla naszego zdrowia znajdziemy m.in. cegły oraz bloczki wapienno-piaskowe, drewno suszone komorowo, czy strugane czterostronnie. Przy obecnej technologii budowlanej nie jesteśmy w stanie uniknąć obecności substancji chemicznych w materiałach i środkach dostępnych w sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że dostępne w marketach i firmowych sklepach produkty są przebadane i dopuszczone do użytku. Producenci chemii budowlanej w specyfikacji zawierają informacje o potencjalnym niebezpieczeństwie, które może mieć miejsce przy zastosowaniu niezgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli więc materiały oraz produkty z użyciem chemii wykorzystujemy tak jak zaleca producent to tylko w teorii nie należy martwić się o ich wpływ na nasze zdrowie. Niestety znajdziemy też na rynku grupę produktów mających realny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. W wielu wypadkach są to środki, które wymagają użycia zabezpieczenia w postaci maseczek ochronnych oraz odzieży. Często są to różnego rodzaju lakiery, farby, emalie. Tutaj dopuszczenie ich do użytku wynika z niewielkiego stężenia substancji chemicznej, która nie ma wpływu na zdrowie przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i braku długotrwałej ekspozycji.
W jaki sposób substancje chemiczne oddziaływują na ludzkie zdrowie?
Substancje i składniki chemiczne mogą na nas oddziaływać w dwóch formach: bezpośrednio i w formie promieniowania. W pierwszym wypadku najbardziej szkodliwymi są produkty takie jak rozpuszczalniki obecne w składzie farb, lakierów, ale też chlorek winylu biorący niekiedy udział w produkcji wykładzin, okien, paneli, drzwi. Groźny dla zdrowia jest także styren, a jest to jeden ze składników styropianu, czy formaldehyd obecny w płytach drewnopodobnych. Szkodliwe są także materiały zawierające wszelkiego rodzaju fenole, aminy, utwardzacze, czy plastyfikatory. Przykładem materiału, który do dziś uznawany jest za głównego „truciciela” polskich domów jest azbest, który znajdziemy na dachach niektórych domów. Warto również przyjrzeć się bliżej produktów PCW, które mogą w swoim składzie zwierać chlorek winylu, a także innym materiałom, w których składzie znajdziemy węglowodory aromatyczne. Są to substancje wysoce kancerogenne i należy ich unikać. Oddziaływanie w formie promieniowania to bardzo rzadko spotykane zjawisko. W budownictwie praktycznie nie stosuje się materiałów zawierających szkodliwy dla zdrowia rad Ra-226, czy thor Th-228. Wśród substancji promieniotwórczych znajdziemy przede wszystkim granit, a także żużel.
Postaw na zdrowe budownictwo
Wbrew pozorom budownictwo posiada w swoich szeregach materiały w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Wśród nich znajdziemy produkty, przy których produkcji nie korzystano ze środków chemicznych lub ograniczono jej użycie do minimum. Tylko takie działania producentów sprawiają, iż inwestorzy mogą wybierać materiały niemające negatywnego wpływu na organizm człowieka. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, wśród materiałów bezpiecznych możemy wymienić silikaty (cegły oraz bloczki wapienno-piaskowe), czy drewno suszone komorowo oraz strugane czterostronnie. Równie dobrym wyborem będzie beton komórkowy biały, który mimo niewielkiej obecności detergentów w procesie produkcyjnym cechuje się pozytywnymi właściwościami. Pod względem parametrów zdrowotnych słabiej prezentuje się keramzytobeton, ceramika, czy klinkier.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.