Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki zaprezentowało interesujące dane dotyczące mycia instalacji fotowoltaicznych. Wielu producentów podkreśla, że praca paneli słonecznych nie jest w żadnym stopniu uzależniona od zabrudzeń. Zgodnie z taką argumentacją, fotowoltaika posiada specjalne warstwy samooczyszczające, które pozbywają się nieczystości w trakcie opadów deszczu. Sugerowano także, że czyszczenie instalacji PV może generować usterki mechaniczne.
Czyszczenie modułów PV
W trakcie codziennej pracy panele słoneczne są narażone na osadzanie się pyłów, kurzu, sadzy, ptasich odchodów, liści, czy substancji powstających podczas spalania paliw stałych w piecach. Obniża to w sposób zdecydowany wydajność modułów fotowoltaicznych, a co za tym idzie faktyczny uzysk energii elektrycznej. Niekiedy brud jest niezauważalny, gdyż początkowo osadza się na ramkach i krawędziach instalacji. W trakcie opadów deszczu dochodzi co prawda do usunięcia nalotu, jednak nie w całości. Niektórzy producenci zalecają okresowe czyszczenie modułów przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Pozbycie się zanieczyszczeń takich jak ptasie odchody, czy smolisty nalot wydaje się niemożliwe bez użycia urządzeń czyszczących. Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki dostrzega problem, który istnieje już od początku XXI wieku, kiedy w Niemczech popularność zyskały instalacje PV. Projekty o znacznej mocy realizowano w całym kraju, lecz równie szybko pojawiły się problemy z wydajnością. Okazało się, że za niższą skutecznością farm stoją zabrudzenia. Wdrożono więc szereg działań zmierzających do zniwelowania problemu. Jedną z nich były powstające jak grzyby po deszczu firmy oferujące czyszczenie instalacji PV. Przyniosło to realne efekty związane z wydajnością, co przełożyło się na uzyski energii, a więc i finalny zysk inwestorów.
Tereny rolnicze
Jednym z przykładów zaprezentowanych przez PTF są instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach rolnych. Podstawowym problemem terenów wiejskich jest regularna praca maszyn, które generują zapylenia oraz przedostawanie się do powietrza substancji organicznych. Te z kolei osiadają na modułach fotowoltaicznych, według ekspertów takie zanieczyszczenia są niemożliwe do usunięcia w trakcie opadów deszczu. Co więcej, ze względu na charakterystykę zabrudzeń mogą one być jeszcze trudniejsze w usunięciu pomimo częstego spłukiwania wodą deszczową. Taka sytuacja może przyczyniać się do obniżenia wydajności paneli słonecznych do 10%.
Niewłaściwy montaż, czyli prosta droga do osiadania zanieczyszczeń
Błędny montaż w postaci zbyt płaskiego ułożenia paneli słonecznych generuje problem ze skutecznym spłukiwaniem zanieczyszczeń. Według danych zaprezentowanych w Niemczech, kąty nachylenia od 0 do 4 stopni uniemożliwiały pozbycie się kurzu oraz zabrudzeń. Według dostępnych danych, możliwość samooczyszczania się paneli fotowoltaicznych zaczyna się przy kącie nachylenia wynoszącym 15 stopni. W trakcie występowania promieniowania ultrafioletowego dochodziło niekiedy do uszkodzeń szkła na froncie modułów, co skutkowało dostawaniem się wody oraz zabrudzeń wgłąb paneli. W takiej sytuacji o skutecznym czyszczeniu fotowoltaiki nie mogło być mowy. W skrajnych przypadkach instalacja stawała się szorstka, a zabrudzenia generowały straty do nawet 20% wydajności.
Rosnące ryzyko uszkodzeń fotowoltaiki
Wykazano, że zaniedbania w postaci zanieczyszczeń zwiększały ryzyko uszkodzenia modułów w przyszłości. Pogorszenie się parametrów to tylko jeden aspekt, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki zwraca uwagę na negatywne konsekwencje długotrwale brudnych paneli słonecznych. Inwestorzy są rzadko informowanie o potrzebie okresowego mycia fotowoltaiki. Według opinii specjalistów, zalecane jest mycie modułów PV przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku. Czyszczenia dokonuje się już w momencie braku większych zabrudzeń, gdyż usunięcie „przestarzałych” zabrudzeń w postaci substancji smolistych może być bardzo trudne. Tylko czyste instalacje fotowoltaiczne zapewniają pełną sprawność i generują moc zgodną z wybranymi przez inwestora parametrami. W sprzedaży znajdziemy specjalne maszyny do mycia powierzchni szklanych. Dostępne są także usługi mycia paneli, co generuje znacznie niższy jednorazowy koszt niż miałoby to miejsce w przypadku awarii modułów. Czytaj więcej: instalacje fotowoltaiczne Ostrołęka.
Brak komentarzy
Możliwość komentowania jest wyłączona.