Montaż alarmu bezprzewodowego w domu, firmie: bezpieczeństwo i komunikacja.

2019-12-17

Wybierając alarm bezprzewodowy dla domu lub firmy musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Jednym z nich jest zakres funkcjonalności instalacji, liczba chronionych miejsc oraz dodatkowe rozwiązania komunikacyjne. Jednym z parametrów decydujących o działaniu urządzeń jest sposób komunikacji. 

Komunikacja jednostronna i dwustronna

Ważnym aspektem podczas wyboru systemu alarmowego jest sposób komunikacji urządzeń. Komunikacja jednostronna to taka forma pracy instalacji, kiedy czujki porozumiewają się wyłącznie z centralą. Komunikacja dwustronna pozwala na skuteczne wysyłanie komunikatów z czujek do centrali oraz z centrali do czujek. Różnica ta decyduje o czysto praktycznym działaniu alarmu. Systemy alarmowe z komunikacją dwustronną znacznie szybciej reagują na wszelkiego rodzaju zdarzenia, co ułatwia reakcję osób zainteresowanych tj. właściciela budynku lub firmy ochroniarskiej. W systemie bezprzewodowym za komunikację odpowiadają odbiorniki radiowe pracujące w dwóch częstotliwościach: 433 lub 868 MHz. Znalezienie taniego alarmu, który pracuje w zupełnie innym zakresie może prowadzić do problemów z właściwą pracą. Skąd biorą się zakłócenia w systemach alarmowych? Prawa fizyki są nieubłagane dla komunikacji radiowej, która może zostać zakłócona poprzez odbijające się fale od poszczególnych elementów, materiałów. Działanie jest także utrudnione w budynkach, gdzie znajduje się duża ilość przegród wykonanych z blachy lub innego metalu. Musimy pamiętać, że zasięg czujek podany w specyfikacji technicznej dotyczy optymalnych warunków uwzględniających otwartą przestrzeń bez przegród i dodatkowych zmiennych. Ograniczeniem dla fal radiowych jest sama konstrukcja budynku, w którym znajdziemy strop, poddasze, ściany oraz zmieniające się warunki. Na szczęście można temu zaradzić poprzez zakup systemu alarmowego wyposażonego w układ wzmacniający sygnał i zasięg.

Bezpieczeństwo oraz montaż bezprzewodowego systemu alarmowego

Czujki stosowane w instalacjach bezprzewodowych spotykają się z falą krytyki wśród osób zainteresowanych montażem systemów alarmowym. Doświadczenie pokazuje, iż jest to mit krążący wśród osób niezaznajomionych z tematem. Nad bezpieczeństwem komunikacji radiowej czuwają zwykle systemy zapobiegające zakłócaniu komunikacji radiowej. Problemy sprawiają zawsze instalacje nieznanych producentów. Markowe rozwiązania zapewniają pełne bezpieczeństwo w działaniu instalacji. Podczas poszukiwania systemu alarmowego warto rozważyć urządzenie spełniające stopień Grade 2 lub Grade 3, a także normę EN 50131. Stopnie ochrony, które wymieniliśmy oznaczają zastosowanie modelu alarmu w obiektach o niskim lub średnim stopniu ryzyka (Grade 2) oraz w instalacjach o średnim bądź wysokim stopniu ryzyka (Grade 3). Z kolei za bezproblemową pracę urządzenia odpowiadają wydajne baterie w czujkach oraz czujniki naładowania zastosowane w centrali. To pozwala na regularną wymianę baterii zanim dojdzie do ich wyczerpania. Bez względu na jakość systemu alarmowego należy dbać o kontrolę działania, którą przeprowadza się minimum raz na rok. O systemach alarmowych dowiesz się więcej na stronie: https://elektryk-szczytno.eu

Przechodząc do sposobu montażu znajdziemy w sprzedaży alarmy mniej lub bardziej złożone. Podstawowe modele bezprzewodowe możemy zamontować sami, gdyż nie wymagają one wielkiej znajomości technikaliów. Tego typu alarm sprawdzi się w niedużym domu, garażu, czy przydomowym magazynku.  W przypadku firm konieczne jest zasięgnięcie porady u profesjonalistów, którzy zadbają o właściwy dobór poszczególnych elementów. Monterzy nie tylko wybiorą właściwy system alarmowy, lecz zadbają o pełną konfigurację, montaż oraz regularną kontrolę i serwisowanie.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.