Kupiłeś zbiornik na olej opałowy 500l? Doradzamy gdzie go postawić.

2018-05-29

Wybudowanie domu nie kończy naszych zmagań z odpowiednim doborem miejsc dla poszczególnych urządzeń. Jednym z najważniejszych jest piec, a następnie zbiornik na olej będący jedną ze składowych elementów systemu grzewczego. Zbiornik opałowy na olej jest niezwykle wygodną opcją, gdyż pełen „bak” pozwala nam cieszyć się ciepłem w domu przez cały okres grzewczy. Dlaczego więc dobór miejsca jest w tym wypadku tak ważny? 

Istotą problemu nie jest obsługa kotła na olej, który działa automatycznie bez konieczności obsługi. Problemem jest umiejscowienie samego zbiornika z olejem, który podobnie jak w przypadku pieców gazowych wymaga pewnej ostrożności. Standardowe wymiary kotła wskazują niekiedy na konieczność umieszczenia go w innym pomieszczeniu. Często jest jednak tak, że w domu znajduje się miejsce tuż obok pieca, ale w obawie przed awarią i możliwym pożarem rezygnujemy z takiego rozwiązania. Czy jest to konieczne? Okazuje się, że wcale nie. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, dopiero wtedy zbiornik może stanąć w bliskim sąsiedztwie kotła. Zbiornik na olej jest najczęściej wykonany z blachy stalowej, bądź polietylenu PE-HD i jeżeli miejsca mamy niewiele to warto pomyśleć o zakupie kilku urządzeń połączonych z systemem grzewczym. Zbiorniki zgodnie z prawem możemy łączyć w system tylko wtedy, gdy są one jednakowej pojemności i rodzaju np. 3 zbiorniki na olej opałowy po 500 l lub 3 po 200 l. 

Zasady bezpieczeństwa

Jeśli zdecydowaliśmy o umieszczeniu zbiorników w domu jednorodzinnym to musimy przestrzegać pewnych zasad. Nie możemy nigdy stawiać zbiornika tuż obok kotła, konieczne jest wykonanie ściany murowanej o grubości minimum 12 cm. Tworząc tzw. wannę wychwytującą należy pamiętać o podstawowych zasadach mówiących, iż ściana kotła musi być wyższa od zbiornika o minimum 30 cm. Nie można też zapomnieć o niezbędnej wentylacji, kanał grawitacyjny jest niezbędny. Pamiętajmy, że minimalna odległość kotła od zbiornika powinna wynosić przynajmniej 1 m. Widzimy więc, że wymagania są dosyć złożone. W przypadku zbiornika umieszczonego w innym pomieszczeniu gospodarczym trzeba jedynie pamiętać o wykonaniu wanny wychwytującej o odpowiedniej pojemności, wentylacji i stałej temperatury w pomieszczeniu ze zbiornikiem na olej nie mniejszej niż 10 stopni Celsjusza.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.