Krzywa ościeżnica, futryna i sposoby na rozwiązanie problemu.

2018-05-02

Stosowane niegdyś metody przy budowie budynków powodują, że często mamy do czynienia z przypadkami krzywo zamontowanej ościeżnicy. Często blok niemal cały czas pracuje, co może z czasem powodować wykrzywienie niektórych jego fragmentów. Bardzo często spotykane są nierówne ościeżnice w obiektach wykonanych z wielkiej płyty. Zwykle ten problem spotykany jest w blokach mieszkalnych, jednak zdarza się i w innych budynkach, gdzie podłoże stopniowo się obsuwa i tym samym wywołuje pracę całej konstrukcji w danym obiekcie. 

Bywa też tak, że niekiedy zwykłe zamykanie drzwi staje się niewykonalne. Drewniany fragment zaczyna trzeć o ościeżnicę lub też drzwi nie zamykają się do końca, zostawiając między jedną, a drugą powierzchnią szparę. Określenie stopnia krzywizny jest możliwe dzięki poziomicy, która pozwoli na wykrycie wszelkich wartości odbiegających od pionu i poziomu. Jeśli różnice w pionie i poziomie są nieduże to nie będziemy zmuszeni do skuwania całej konstrukcji i osadzania jej na nowo. Należy wtedy skontrolować, czy da się nieco inaczej przykręcić zawiasy drzwiowe, które opuszczą lub podniosą drzwi. Do łatwych sposobów należy też próba wygięcia zawiasów w ościeżnicy, ale musimy robić to ostrożnie tak, aby nie spowodować większej szkody. W przypadku krzywizny wynoszącej około 1-2 cm należy koniecznie wymienić całą futrynę. Nie jesteśmy na straconej pozycji nawet jeśli nie udało się dobrze wyregulować drzwi o małym prześwicie. Ostatecznym rozwiązaniem tego problemu jest szlifowanie drzwi dla nierówności wynoszących mniej niż 1 cm. Trzeba wtedy przyciąć lub spiłować dolną warstwę płyty, musimy się jednak liczyć z dużo mniej estetyczną konstrukcją po zakończeniu prac i ponownym montażu drzwi na miejscu.

Jeżeli wiemy, że nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z ościeżnicą bo przerwa i krzywizna jest zbyt duża to będzie konieczna wymiana całej futryny. W tym celu warto skorzystać z piły tarczowej, bądź też przecinarki umożliwiające wycięcie futryny bez konieczności jej skucia. Montujemy wtedy bardzo twarde tarcze i stosujemy metodą na mokro, która eliminuje duże dawki kurzu i pyłu w pokojach. Warto wyciąć jak najwęższy pas, aby uzupełnić potem szczelinę mniejszą ilością materiału. Po usunięciu krzywej ościeżnicy można zastąpić ją nową. Mając już określony rozmiar drzwi należy kupić identycznych rozmiarów ościeżnicę, unikniemy w ten sposób zbędnych kosztów i skuwania większej ilości materiału ze ścian. Zobacz także: Budowa domu i plan zagospodarowania działki. Jak się odnaleźć w dokumentach?

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.